Umowa o pracę i umowa zlecenia posiadają właściwe dla siebie cechy charakterystyczne wyjaśnił na antenie radia Kielce w audycji „Na każdą pogodę” dr nauk prawnych Maksymilian Ślusarczyk.
Radca prawny tłumaczył, że umowa o pracę cechuje się silnym związkiem między pracodawcą, a pracownikiem, podporządkowaniem pracowniczym, odpłatnością i osobistym świadczeniem pracy. W tym przypadku określone jest miejsce i czas świadczenia pracy.
Natomiast umowa zlecenia jest swobodniejszym stosunkiem prawnym, wykazującym naszą samodzielność, jako zleceniobiorcy. Dodatkowo taki stosunek pracy cechuje się brakiem stałego kierownictwa zleceniodawcy oraz ograniczoną ochroną prawną zleceniobiorcy.
Jak wyjaśnił gość Radia Kielce, prawnik Maksymilian Ślusarczyk, tym, co determinuje z jaką umową mamy do czynienia jest treść umowy i faktyczne warunki świadczenia pracy. Sama nazwa umowy nie ma żadnego znaczenia. Jeśli zaś zleceniobiorca uzna, że jego praca ma charakter stosunku pracy może wystąpić z roszczeniem o ustalenie takiego stosunku.
ROZMOWA Z MAKSYMILIANEM ŚLUSARCZYKIEM – cz. 1
ROZMOWA Z MAKSYMILIANEM ŚLUSARCZYKIEM – cz. 2