W klasztorze ojców cystersów w Jędrzejowie jak co roku powstaje największa szopka bożonarodzeniowa w powiecie jędrzejowskim. W tym roku stajenka będzie składała się z prawie 200 widocznych elementów. Część z nich będzie ruchoma.
To najstarsza szopka w powiecie. Stopniowo rozbudowywano ją od 1957 roku, kiedy to została przeniesiona z kaplicy świętego Bernarda i umieszczona w północnym transepcie kościoła.
Jak mówi ojciec Jakub Zawadzki, proboszcz parafii błogosławionego Wincentego Kadłubka, tegoroczna szopka będzie nawiązywać do trzech ważnych jubileuszy. Dwa z nich świętuje klasztor. To jubileusz 880-lecia fundacji klasztoru i 75-lecia powrotu zakonników do miasta po kasacie. Trzeci to przypadający w przyszłym roku jubileusz 750-lecia nadania praw miejskich dla Jędrzejowa. Proboszcz zaznacza, że ten jubileusz przypomina, iż w momencie nadania praw miejskich Jędrzejów należał do cystersów.
– Aby podkreślić te ważne jubileusze, w szopce obok tradycyjnych elementów, czyli figur Świętej Rodziny z Dzieciątkiem, pastuszków i zwierząt, pojawią się też elementy nawiązujące do fasady kościoła klasztornego, a także charakterystyczne kamienice z jędrzejowskiego Rynku. Będą też postaci cystersów, którzy powracają do Jędrzejowa – dodał ojciec Jakub.
Szopka bożonarodzeniowa w jędrzejowskim klasztorze przyozdobiona będzie drzewami jodły kaukaskiej, cyprysami i mchem. Będzie miała 7 metrów wysokości, 5,5 szerokości oraz 6 metrów głębokości.
Druga, drewniana szopka bożonarodzeniowa pojawi się przed głównym wejściem do kościoła klasztornego.