W Kielcach budowane są tzw. drapacze chmur. Czy będą najwyższymi budynkami w mieście? Czy w porównaniu do innych wieżowców w polskich miastach, nie tylko w Warszawie, kieleckie „drapacze chmur” będą miały imponującą wysokość?
Budowa 16-piętrowego wieżowca rozpoczęła się w 2019 roku. Plaza Tower będzie zupełnie innym budynkiem niż te, które znamy z przestrzeni publicznej w Kielcach. Nowoczesny wieżowiec z dużą ilością przeszkleń i fasad aluminiowych zapewne będzie przyciągał uwagę mieszkańców i osób przejeżdżających przez Kielce. W budynku, który będzie miał 8 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni mieszkaniowej, znajdzie się około 130 lokali o zróżnicowanej powierzchni. W podziemnych garażach przewidziano natomiast miejsce dla 200 aut.
Budowany wieżowiec – pierwszy z dwóch, jakie mają powstać na rogu ulicy Jesionowej i Zagnańskiej – będzie miał 55 metrów wysokości. Ma być gotowy wiosną 2021 roku. Czy będzie najwyższym budynkiem w Kielcach, a tym samym w województwie świętokrzyskim? Obecnie najwyższy jest biurowiec przy ulicy Targowej. 15-kondygnacyjny budynek ma 54 metry wysokości. Będzie więc o metr niższy niż Plaza Tower. Jeśli jednak uwzględnimy znajdujące się na „złotym biurowcu” anteny Stacji Linii Radiowych (właścicielem obiektu jest spółka EmiTel) to za najwyższy należy w Kielcach należy uznać biurowiec przy ulicy Targowej.
NAJWYŻSZE BUDYNKI W WOJEWÓDZTWIE ŚWIĘTOKRZYSKIM
W województwie świętokrzyskim najwyższy jest natomiast jeden z kominów kieleckiej elektrociepłowni, który ma 213 metrów. Kolejne miejsce pod względem wysokości zajmuje wieża Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego na Świętym Krzyżu, która mierzy 157 metrów. Podium najwyższych budowli w regionie zamyka natomiast niższy z kominów kieleckiej elektrociepłowni – 100 metrów wysokości. Jeśli jednak w rankingu tym uwzględnimy budynki mieszkalne to najwyższy będzie wieżowiec Plaza Tower w Kielcach (55 metrów).
DRAPACZE CHMUR W POLSCE
Warszawa. Pałac Kultury i Nauki / Fot. Robert Felczak – Radio Kielce
A który budynek jest najwyższy w Polsce? Wybudowany w 1955 roku Pałac Kultury i Nauki ma 237 metrów wysokości, ale do „dachu” mierzy 188 metrów. I mimo że minęło wiele dekad, a w XXI wieku w stolicy wzniesiono wiele bardzo wysokich biurowców i apartamentowców, to „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego” nadal nie ma sobie równych pod względem wysokości.
Jeżeli jednak w rankingu najwyższych budynków w kraju zastosujemy kryterium „do dachu” to wówczas rekord pod względem wysokości należy do znajdującego się we Wrocławiu wieżowca Sky Tower, który „do dachu” mierzy 206 metrów (całkowita wysokość – 212 m). Kolejne miejsce w takim zestawieniu przypada natomiast warszawskiemu wieżowcowi Złota 44 mającemu 192 metry wysokości. Pałac Kultury i Nauki zajmuje dopiero trzecie miejsce (188 m).
Rzeszowski wieżowiec Olszynki Park będzie jednym z najwyższych budynków w całej Polsce. Wyższa wieża będzie miała 161 metrów wysokości / Fot. Grupa Kapitałowa APKLAN
Kielce. Wieżowiec Plaza Tower / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce
Kieleckie wieżowce Plaza Tower – na tle najwyższych w Polsce wieżowców – nie będą więc imponować „wzrostem”. 55-metrowe budynki nieopodal kieleckiego zalewu będą miały również skromne rozmiary w porównaniu do wieżowców w innych polskich miastach. Będą znacznie niższe niż Sea Towers w Gdyni (141,6 m), Pazim w Szczecinie (92 m) czy też budowany w Rzeszowie wieżowiec mieszkalny Olszynki Park (161 m).
PRAWIE KILOMETR W NIEBO
Najwyższym budynkiem na świecie jest obecnie wieżowiec Burdż Chalifa w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, który ma 828 metrów. Kolejne pod względem rekordowej wysokości budynki to Shanghai Tower (Chiny, 632 m) i Abradż al-Bajt (Arabia Saudyjska, 601 m). Co ciekawe ranking zdominowały nie amerykańskie, ale chińskie wieżowce.
W gronie najwyższych budynków świata nie ma natomiast ani jednego europejskiego drapacza chmur. W Europie najwyższym budynkiem jest Łachta Centr w Petersburgu. Ma 462 metry i w zestawieniu najwyższych budynków zajmuje 15. miejsce.