Wojewoda świętokrzyski po raz kolejny wręczył nagrody „Czyste serca”. To wyróżnienie przyznawane za propagowanie wśród dzieci i młodzieży stylu życia wolnego od uzależnień.
Zbigniew Koniusz przypomniał, że wyróżnienie jest także hołdem dla nieżyjącego Marka Kotańskiego, założyciela ruchu czystych serc.
– On potrafił wiele lat temu dostrzec problem, jakim była pojawiająca się w Polsce narkomania i właściwie ją zdiagnozował. To Marek Kotański stworzył podwaliny systemu opieki nad osobami uzależnionymi w postaci domów Monar, stworzył też ideę czystych serc – dodał Zbigniew Koniusz.
Biskup kielecki Jan Piotrowski przypomniał, że wokół nas jest jeszcze wiele osób potrzebujących wsparcia i pomocy.
– Ten plebiscyt pokazuje, że wciąż są dobrzy ludzie, którzy mają na tyle odwagi żeby pokonywać też pewne trudności w wyzwaniach. Te osoby służą drugim, często ludziom skazanym na samych siebie, którzy nie są sobie już w stanie sami pomóc z różnych powodów – dodał hierarcha.
W tym roku statuetka „Czyste serce” trafiła do Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej typu rodzinnego w Wójtostwie, Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Parkinsona, Stowarzyszenia Aktywności Zawodowej „Passa” w Kielcach, Klubu HDK „Ognista Krew”, Bernadetty i Jarosława Rak oraz Stowarzyszenia Krewcy Ponidzianie.
Agnieszka Kucybała, wiceprezes Stowarzyszenia Krewcy Ponidzianie nie kryła wzruszenia podczas odbierania statuetki. Jak powiedziała, organizacja powstała w 2014 roku, by pomóc ciężko choremu dziecku.
– Wszyscy pracujemy w różnych branżach, mamy różne obowiązki zawodowe i rodzinne, ale jeżeli jest potrzeba to spotykamy się i organizujemy pomoc dla konkretnych osób. Organizujemy również akcje honorowego oddawania krwi. W tym roku, pomimo pandemii, udało nam się zorganizować cztery takie akcje – dodała Agnieszka Kucybała.
Tegoroczna edycja plebiscytu udowadnia, że nawet w trudnych czasach potrzeba ludzi i instytucji, które na co dzień realizują ideę Marka Kotańskiego – powiedział senator Krzysztof Słoń.
Jak dodał, o młodzież należy się troszczyć i stwarzać jej takie warunki rozwoju, by w przyszłości mogła uczciwie żyć.
– O młodzież trzeba dbać, o ludzi którzy często są na rozstaju dróg i o tych, którym jest trudniej trzeba dbać. Tym bardziej więc bohaterowie dzisiejszego dnia, laureaci „Czystych serc” zasługują na naszą wdzięczność i uznanie. To są ci, którzy dbają o przyszłość naszego społeczeństwa i przyszłość naszego państwa – dodał Krzysztof Słoń.
Wyróżnienie „Czyste serca” przyznawane jest od 2003 roku.