XVIII-wieczne rzeźby anioła i Chrystusa oraz tabernakulum z ekspositorium ze znajdującego się w Parku Etnograficznym w Tokarni kościółka z Rogowa odzyskują dawny blask. Dobiega końca ich konserwacja.
Unikatowe zabytki udało się ocalić od całkowitego zniszczenia i odrestaurować dzięki dofinansowaniu w wysokości 47 tys. zł, które Muzeum Wsi Kieleckiej uzyskało w ramach projektu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
– Obiekty trafiły do skansenu jesienią ubiegłego roku. Zostały odnalezione na strychu starej plebanii w Rogowie – podkreśla Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej.
Modrzewiowy kościół szpitalny z Rogowa jest darem Kurii Diecezjalnej w Kielcach dla Muzeum Wsi Kieleckiej. Został przeniesiony do skansenu w 1996 roku, a w 2002 roku udostępniono go zwiedzającym. Jak podkreśla Beata Ryń, od sześciu lat w świątyni systematycznie odbywają się prace konserwatorskie.
– Początkowo pracownicy Muzeum Wsi Kieleckiej własnym sumptem walczyli o to, by ocalić go od degradacji, jednak od 2014 roku dzięki dofinansowaniu, które systematycznie uzyskujemy z MKDNiS udaje nam się z większym impetem walczyć o to, by kościółek z Rogowa mógł wrócić do swojej pierwotnej urody, swojego pierwotnego stanu – zaznacza.
Dotychczas dzięki ministerialnemu wsparciu udało się odnowić dwa ołtarze boczne, w 2017 – ołtarz główny wraz z zasuwą, a w 2018 – ambonę.
– W czasie konserwacji udało się, po zdjęciu warstwy wierzchniej farby, odsłonić unikatowe freski, malowidła. Między innymi podczas prac na mensie ołtarza świętego Jana Nepomucena, odkryto pięć żółtych, sześcioramiennych gwiazd, które symbolizują świętego. Również odkryto wizerunek hostii z kielichem, były też ślady marmoryzacji (imitowania marmuru – przyp.red.) i unikatowych, kwiatowych girland – wymienia Beata Ryń.
Kościołek z Rogowa jest jedną z największych atrakcji Parku Etnograficznego w Tokarni. Jest to świątynia konsekrowana, w której odbywają się msze święte. To także miejsce lubiane przez młode pary. Znajdujący się w ołtarzu obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem pochodzi z II połowy XVIII wieku i według podań uznawany był za cudowny.