Pracownicy Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu koło Chęcin chcą dowiedzieć się jaki jest stan zdrowia osób, które pokonały COVID-19.
W tym celu telefonują do tzw. ozdrowieńców, a osoby, które wyrażą zgodę na udział w badaniu, odpowiadają na szereg pytań dotyczących ich choroby i obecnego stanu zdrowia – informuje Łukasz Madej, koordynator laboratorium w centrum.
– To są dane epidemiologiczne, dotyczące samopoczucia przed zachorowaniem na COVID-19, jak i po ozdrowieniu z choroby. Respondenta pytamy także o to, czy również ktoś z jego rodziny zachorował, a jeżeli tak, to czy wszyscy współdomownicy. Interesują nas również objawy, które chory miał podczas choroby i czy one nadal się utrzymują – mówi Łukasz Madej.
Pracownicy centrum pytają też o wagę pacjenta, jego sposób odżywiania się i o to, czy cierpi na choroby poboczne. Jak dodaje Łukasz Madej, ankieta jest anonimowa i ma służyć wyłącznie celom badawczym.
– Będziemy mieć informacje i będziemy je mogli zamieścić w czasopiśmie branżowym. Dzięki tym badaniom mamy także nadzieję uzyskać odpowiedź na pytanie, czy np. diabetycy, albo osoby cierpiące na choroby przewlekłe ciężej przechorowali COVID-19, niż osoby nie mające chorób współistniejących – dodał Łukasz Madej.
Pracownik Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego przed rozpoczęciem ankiety musi podać respondentowi numer, który widniał na skierowaniu na test.
Ankieta jest przeprowadzana u ozdrowieńców, którzy testy na obecność SARS-CoV-2 wykonywali w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.