Przedstawiciele „Solidarności”, władz samorządowych, a także parlamentarzyści upamiętnili 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Oficjalne uroczystości rozpoczęto od złożenia kwiatów przed tablicą okolicznościową na budynku Aresztu Śledczego na kieleckich Piaskach.
Jak powiedział poseł PiS Krzysztof Lipiec, z perspektywy czasu można powiedzieć, że z 13 grudnia 1981 roku wynieśliśmy bardzo ważną lekcję.
– Ja 39 lat temu byłem z drugiej strony murów, dlatego wydaje mi się, że mam prawo powiedzieć, że to nie była data nieszczęśliwa, bo my jako wspólnota narodowa, wyprowadziliśmy z tego wielkiego nieszczęścia, jakim było ogłoszenie stanu wojennego, wielkie dobro. Tym wielkim dobrem jest wolna, niepodległa Polska, o którą dziś musimy zadbać – powiedział.
Wojewoda Zbigniew Koniusz podkreślił, że w tamtym czasie nikt nie spodziewał się, że takie zagrożenie przyjdzie nie z zewnątrz, ale z naszego kraju.
– Trudna data i bardzo bolesna lekcja dla wielu. Nie przez przypadek upamiętniamy ich właśnie przed aresztem śledczym. Wiele osób właśnie w takich więzieniach spędzało długie miesiące i nikt nie wiedział jak to się skończy. Oby ta lekcja nigdy nie musiała się powtarzać – zaznaczył.
Marszałek województwa Andrzej Bętkowski zwrócił uwagę, że dla niego data 13 grudnia jest szczególna.
– W 1980 roku zakładałem „Solidarność” oświaty w swoim mieście, czyli Skarżysku. 13 grudnia 1981 roku w nocy został aresztowany mój ojciec i osadzony właśnie na kieleckich Piaskach – dodał.
Senator Krzysztof Słoń przypomniał, że 13 grudnia 1981 roku rozpoczął się smutny okres w powojennej historii naszej ojczyzny, czyli „zsyłka emigracyjna”.
– Dotyczyło to dziesiątek, a może setek tysięcy młodych, ambitnych Polaków. Dostawali bilet tylko w jedną stronę i musieli pozostawać z dala od ojczyzny, nie mogąc dla nie pracować. To wielka tragedia – zaznacza.
Po uroczystościach przed tablicą na budynku Aresztu Śledczego w Kielcach, w kieleckiej katedrze odprawiona została msza w intencji ofiar stanu wojennego i Ojczyzny. Liturgii przewodniczył ordynariusz diecezji kieleckiej, biskup Jan Piotrowski. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki na placu Najświętszej Marii Panny.