Na niewielkim wzgórzu w gminie Strawczyn, zwanym Górą Plebańską, znajduje się jeden z bardziej charakterystycznych, choć niewielki, kościół – świętej Marii Magdaleny i świętego Mikołaja w Chełmcach.
Pierwsza świątynia w Chełmcach została wybudowana w połowie XV wieku. Została wzniesiona w stylu gotyckim z ciosu kamiennego w kształcie krzyża. Kościół spłonął w 1620 roku. Prawie pół wieku później, w 1665 roku, wzniesiono murowaną świątynię. Ufundował ją Jan Tarło herbu Topór, wojewoda lubelski i dziedzic Chełmców. Kartusze z herbem Topór można nadal oglądać nad łukiem otworu tęczowego, a także na sklepieniu kaplicy świętego Mikołaja. W 1925 roku kościół przeszedł gruntownie odrestaurowano. Remonty i konserwacje przeprowadzono również po drugiej wojnie światowej. W 2002 roku wybudowano natomiast zakrystię od strony południowej.
Kościół tworzy trójprzęsłowa nawa i prezbiterium, do którego przylegają dwie bliźniacze kaplice – świętego Jerzego i świętego Mikołaja, pod posadzką których znajdują się krypty. We wnętrzu kościoła warto zwrócić uwagę na kolebkowo-krzyżowe sklepienia, które są ozdobione dekoracją nawiązującą do późnego renesansu z elementami barokowymi. Uwagę przykuwają także pochodzące z drugiej połowy XVII wieku portale ciosowe oraz, także barokowe, elementy wyposażenia, organy i balustrada chóru muzycznego, którą zdobią wizerunki Chrystusa i dwunastu apostołów. Obraz w ołtarzu głównym, pochodzący z klasztoru Franciszkanów w Chęcinach, przedstawia natomiast scenę ukrzyżowania z klęczącą Marią Magdaleną.