Do Kancelarii Premiera wpłynęły 2 tysiące 273 zgłoszenia w ramach konsultacji Narodowego Programu Szczepień. Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk podkreślił na konferencji prasowej, że liczba zgłoszeń wskazuje, iż sprawa szczepień interesuje Polaków, jest dla nich ważna, ale i wzbudza w nich emocje.
Polityk poinformował, że najwięcej uwag, pytań i postulatów dotyczyło kwestii bezpieczeństwa szczepionki i testów klinicznych. Kolejno zgłaszano kwestie dotyczące rejestru szczepionych, kodów QR dla zaszczepionych i statusu osoby zaszczepionej oraz niepożądanych odczynów poszczepiennych i funduszu odszkodowań, czy zaangażowania jednostek samorządu terytorialnego w proces szczepień.
Michał Dworczyk powiedział, że nad propozycjami i uwagami będzie pracować zespół, który redaguje Narodowy Program Szczepień. W poniedziałek, do godziny 10.00, dokument będzie poprawiony i przygotowany do zaprezentowania oraz przyjęcia na posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego. Następnie we wtorek Program ma zostać przyjęty uchwałą przez Radę Ministrów.
„Chcemy, żeby to był Narodowy Program Szczepień, taki, który ponad podziałami połączy nas wszystkich – wszystkie siły, środki, instytucje rządowe i samorządowe w tym wielkim wyzwaniu, jakim jest przeprowadzenie Narodowego Programu Szczepień w 2021 roku” – podkreślił.
Oprócz konsultacji internetowych zespół zajmujący się strategią spotykał się wirtualnie z organizacjami eksperckimi, jednostkami samorządu terytorialnego, czy samorządem lekarskim. Szef KPRM wymienił m.in. Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych, Naczelną Izbę Lekarską, Porozumienie Zielonogórskie. Michał Dworczyk podziękował za zaangażowanie w pracę nad programem szczepień.
Także minister zdrowia Adam Niedzielski dziękował za otwartość w dyskusji nad programem szczepień. Podkreślił, że liczba uwag jest imponująca i świadczy, że wspólnym interesem jest realizacja programu.
Minister podkreślił, że rozmowy ze środowiskiem medycznym były konstruktywne, a resort na bieżąco przychylał się do zgłaszanych wniosków. Adam Niedzielski podziękował też całemu zespołowi, który intensywnie przez ostatni czas pracuje i przygotowuje całą logistykę szczepienną.
Jak poinformował Michał Dworczyk do realizacji szczepień na koronawirusa zgłosiło się 8 tysięcy 319 zespołów. Na podstawie tych zgłoszeń miesięcznie będzie można wykorzystywać 3,4 miliona szczepień przeciwko koronawirusowi.
Adam Niedzielski dodał, że blisko 70 procent punktów szczepień przeciwko koronawirusowi zgłoszonych zostało przez Podstawową Opiekę Zdrowotną. Stwierdził, jest to gwarancją, że punkt szczepienia będzie możliwie blisko i dzięki temu nie trzeba będzie przebywać długiej drogi, by się zaszczepić.
Jak wyjaśnił Michał Dworczyk z pierwotnego planu wykreślono wymóg, że każdy zespół w danej przychodni musi zaszczepić co najmniej 180 osób tygodniowo. Polityk podkreślił, że decyzja zapadła z powodów logistycznych, bowiem szczepionka Pfizera wyga specjalnych warunków, w których jest przechowywana, czy kalendarza szczepień, ale także dlatego, że zmieniły się terminy dostarczenia pierwszych preparatów do naszego kraju.
Jak przekonywał Michał Dworczyk w przychodniach, które nie będą mogły przechowywać szczepionek Pfizera, dostępne będą preparaty innych producentów. Inaczej będzie to wyglądało w szpitalach, które otrzymają niezbędne wsparcie przy dystrybucji preparatu.
Minister Dworczyk mówił, że listę punktów szczepień poznamy 15 lub 16 grudnia. Wtedy przedstawiona zostanie mapa punktów. Obecnie trwa analiza zgłoszeń, sprawdzane jest, na ile one równomiernie będą pokrywać Polskę. Szef KPRM przypomniał, że celem rządu jest stworzenie punktów szczepień w każdej gminie. Wskazał, że w miastach i aglomeracjach zespołów będzie potrzeba dużo. Ponadto mają powstać mobilne punkty szczepień.
Do 15 grudnia zostanie także podjęta decyzja o włączeniu do punktów szczepień szpitali tymczasowych. „Ustalimy, które z tych placówek zostaną włączone jako punkty szczepień masowych” – wyjaśnił polityk.
Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że najpierw szczepienia zostaną przeprowadzone w szpitalach. Wyjaśnił, że w pierwszej grupie szczepionych, na tak zwanym etapie zero, są medycy, cały personel medyczny, administracyjny i pomocniczy, który jest zatrudniony w szpitalach i przychodniach.
Personel medyczny będzie szczepiony w szpitalach. Zostały one podzielone na trzy grupy. Pierwszą i najważniejszą są szpitale węzłowe. Jest ich 508. Będą one przyjmować zgłoszenia od wszystkich podmiotów leczniczych i aptek, które będą chciały zaszczepić swój personel. „Tutaj nie ma żadnej regionalizacji, lista szpitali będzie w poniedziałek opublikowana” – zapowiedział minister.
Szpitale specjalistyczne będą szczepić wyłącznie swój personel i będą musiały to zgłosić za pośrednictwem specjalnego formularza. Trzeci rodzaj to zakłady opiekuńczo-lecznicze i zakłady lecznicze, których personel i pacjenci będą zaszczepieni.
Do 16 grudnia szpitale węzłowe i specjalistyczne oraz zakłady opieki długoterminowej mają obowiązek zgłosić osoby, które będą podlegały szczepieniu, ale które są zatrudnione w tych podmiotach. Do 20 grudnia szpitale węzłowe będą zgłaszać osoby, które są spoza tych placówek, czyli z innych podmiotów leczniczych, aptek, które zgłosiły się do odpowiednich szpitali węzłowych. Następnie zostaną wystawione skierowania szczepienne.
Jak wyjaśnił Adam Niedzielski, proces został tak zaprojektowany, że od razu po pojawieniu się w Polsce szczepionki, personel medyczny będzie mógł przystąpić do procesu szczepień. Terminarz szczepień w placówkach medycznych powinien zostać ustalony do końca grudnia.
Adam Niedzielski dodał, że szczepienie będzie dobrowolne, każdy jest do niego zachęcony. „Chcemy, żeby jak największa grupa populacyjna się zaszczepiła” – podkreślił.
Michał Dworczyk zapowiedział, że w połowie grudnia wystartuje kampania informacyjna w sprawie szczepień. 15 lub 16 grudnia wystartują infolinia i strona internetowa dedykowane szczepieniom. W tym czasie ruszy także duża kampania informacyjna i pro frekwencyjna zarówno w mediach tradycyjnych, jak i społecznościowych. Informacje o szczepieniach będą też dostarczane innymi kanałami.