Do dziś odczuwamy skutki stanu wojennego, który został wprowadzony w Polsce 39 lat temu. Jak powiedziała na antenie Radia Kielce Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, nasza droga do demokracji była bardzo trudna i okupiona wieloma ofiarami.
Stan wojenny to nie tylko liczne ofiary, ale także przerwanie na wiele lat naszej drogi do wolności i olbrzymia emigracja osób, którym nie pozwolono na godne życie w Polsce.
Gość Radia Kielce przypomniała, że 13 grudnia był dla wszystkich wielkim szokiem. Po karnawale Solidarności, gdy poczuliśmy jedność i wspólnotę, gdy ludzie zaczęli upominać się o swoje prawa i godne życie, gdy poczuliśmy się wolni, nagle te wszystkie nadzieje zostały utracone.
Osoby aktywnie działające w opozycji zostały internowane. W kraju zaczął panować terror i ludzie na wiele lat stracili nadzieję na to, że możemy znowu być wolni.
Kolejnym skutkiem stanu wojennego była wielka emigracja. Szacuje się, że z kraju wyjechało około miliona wykształconych ludzi, którzy otrzymali od komunistycznej władzy bilet w jedną stronę. Obecnie z perspektywy lat wiemy, że stan wojenny znacznie opóźnił przemiany demokratyczne w ojczyźnie i znacząco wpłynął na kolejne lata.
Wielu autorów stanu wojennego po 1989 roku nie tylko nie zostało osądzonych i rozliczonych, ale weszło w struktury nowej władzy.
– Fenomenem tamtych lat jest to, że ze społeczeństwa niewolników zostaliśmy ludźmi wolnymi, którzy kolejny raz postanowili walczyć o suwerenność i swoje prawa – dodaje naczelnik IPN.
ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO – UROCZYSTOŚCI
W niedzielę, 13 grudnia, w 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, delegacja Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” złoży o godzinie 10.00 kwiaty przed okolicznościową tablicą na budynku Aresztu Śledczego na kieleckich Piaskach.
W czasie stanu wojennego byli tam przewożeni aresztowani działacze „Solidarności”, a potem wielu z nich spędziło w celach więzienia wiele miesięcy.
Potem, o godzinie 11.00 w kieleckiej bazylice katedralnej biskup Jan Piotrowski odprawi mszę świętą w intencji ofiar stanu wojennego i Ojczyzny. Po nabożeństwie delegacja Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” złoży kwiaty przed figurą bł. ks. Jerzego Popiełuszki.