79 proc. Polaków uważa, że tegoroczne święta z powodu pandemii będą zdecydowanie inne niż w pozostałych latach. Co się zmieni, czego zabraknie?
Czy Święta Bożego Narodzenia w czasie pandemii będą mniej radosne? Zachęcamy do udziału w audycji pod numerem telefonu: 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.
JAKIE EMOCJE BĘDĄ NAM TOWARZYSZYŁY PODCZAS PRZYGOTOWAŃ DO ŚWIĄT?
- NIEPOKÓJ, ŻE EPIDEMIA ZMIENI GRUDNIOWĄ ATMOSFERĘ BOŻEGO NARODZENIA (55%)
- RADOŚĆ, ŻE SPĘDZIMY NIEZWYKŁY CZAS Z RODZINĄ (35%)
- PODEKSCYTOWANIE, PONIEWAŻ POMIMO PANDEMII ZBLIŻA SIĘ MAGICZNY CZAS (10%)
- STRES, CZY ZE WSZYSTKIM ZDĄŻYMY (0%)
*****
Dziś jest piątek, 11 grudnia, 346. dzień roku.
Do końca roku pozostało 20 dni.
Wschód słońca: 07:37
Zachód słońca: 15:21
Dzień trwa 7 godz. 44 min. i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 5 minut.
Imieniny obchodzą: Artur, Daniel, Waldemar oraz Damazy, Gościwit, Hieronim, Maria, Poncjan, Sabin, Stefan, Walenty, Walentyn, Wilburga, Wojmir
*****
Przysłowie na dziś: „W zimie odkryte ucho, to w lecie sucho”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Odlewnika
Dzień Chruścików
Międzynarodowy Dzień Terenów Górskich
Międzynarodowy Dzień Tanga
*****
PIĄTEK, 11 GRUDNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1811 r. – OSTROWIEC ŚW.: Tymczasowa Dyrekcja Górnicza Księstwa Warszawskiego wyraziła zgodę na budowę „pieca żelaznego” w Częstocicach (dziś osiedle Ostrowca), na terenie należących wtedy do Jerzego Dobrzańskiego dóbr ostrowieckich.
1948 r. – LASY ZGÓRSKIE: Marian Matla „Kajtek”, żołnierz oddziału podziemia niepodległościowego Aleksandra Życińskiego „Wilczur”, którego UB aresztowało podczas obławy w kwietniu został zastrzelony przez funkcjonariuszy UB. Podstawa był wyrok śmierci wydany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Kielcach.
PIĄTEK, 11 GRUDNIA: W POLSCE
1806 r. – IV koalicja antyfrancuska: w Sali Redutowej Hotelu Saskiego w Poznaniu Napoleon I Bonaparte i Fryderyk August I podpisali traktat pokojowy między Francją a Saksonią.
1869 r. – W Teatrze Wielkim w Warszawie odbyła się premiera opery Paria, ostatniego ukończonego dzieła Stanisława Moniuszki.
1922 r. – przed Zgromadzeniem Narodowym odbyło się zaprzężenie pierwszego Prezydenta RP Gabriela Narutowicza.
1923 r. – We wsi Antoniówka (powiat radomski) chora psychicznie Cyganka Marianna Dolińska zamordowała czworo swoich dzieci wieszając je na drzewie. Policyjne fotografie z miejsca zbrodni były w ciągu ostatnich kilkunastu lat wykorzystywane w polskich publikacjach jako ilustracje zbrodni dokonanej przez UPA.
1941 r. – Polska wypowiedziała wojnę Japonii.
1948 r. – władze komunistyczne aresztowały w Zakopanem ostatniego Delegata Rządu RP na Kraj (od czerwca 1945 r.) Jerzego Bronisława Brauna, wybitnego polskiego pisarza i krytyka literackiego, filozofa, instruktora harcerskiego. Podczas tortur w UB wybito mu wszystkie zęby i oko. Braun wyszedł z więzienia w 1956 r. i pozostał do końca życia na emigracji. Był m.in. świeckim ekspertem podczas Soboru Watykańskiego II.
PIĄTEK, 11 GRUDNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Dziś odbędzie się wideokonferencja organizowana przez grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w PE o przyszłości UE. Konferencja „UE 2.0. Program Przebudowy” będzie transmitowana z Zamku Królewskiego w Warszawie. Organizowana jest w ramach kampanii EKR „Przyszłość Europy. Nowa nadzieja”.
Jak mówił PAP europoseł Zdzisław Krasnodębski (PiS), który będzie jednym z prowadzących spotkanie, jest ona odpowiedzią EKR na obecną sytuację w Unii Europejskiej. „Konferencja będzie dotyczyła oceny funkcjonowania UE, także reformy Unii Europejskiej. Chodzi to, aby (…) zastanowić się nad jej kształtem instytucjonalnym, nad tym, co zrobić, by w UE były przestrzegane praworządność i traktaty, ewentualnie jak te traktaty zmienić” – mówił polityk.
Dodał, że piątkowe spotkanie zapoczątkuje cykl 15 konferencji, które odbędą się w różnych europejskich miastach i organizowane będą przez EKR. Kolejna konferencja miałby się odbyć w stolicy Bułgarii, Sofii.