Szczegółowe wytyczne, dotyczące sposobu organizacji półkolonii w ferie zimowe opublikowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zasady, które mają zapewnić dzieciom bezpieczeństwo współtworzył resort zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny.
Najważniejszy wymóg dotyczy liczebności grup. Tak jak wcześniej zapowiadano, mają one być maksymalnie dwunastoosobowe.
Poza tym, organizatorzy wypoczynku muszą między innymi ograniczyć do minimum spotykanie się uczestników różnych grup w przestrzeniach wspólnych. Obiekty, gdzie odbywają się półkolonie muszą też dysponować miejscem, które umożliwia zapewnienie izolacji osobom z objawami chorobowymi, sugerującymi infekcję dróg oddechowych.
Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty uważa, że organizatorzy, którymi często bywają też placówki oświatowe poradzą sobie z tymi wymogami, bo w praktyce muszą je stosować również w trakcie roku szkolnego.
– W szkołach podstawowych ciągle funkcjonują stołówki, działają świetlice, więc wiedzą doskonale jak przestrzegać wymogów. Pytanie tylko czy będą chętni do udziału w półkoloniach. Uczniowie są spragnieni kontaktu z rówieśnikami, ale nie wiemy czy rodzice się nie przestraszą i nie zrezygnują z wysłania dzieci na wypoczynek – mówi kurator.
Problemu z brakiem chętnych nie będzie miał prawdopodobnie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kielcach, który planuje półkolonie w okresie ferii zimowych. Jadwiga Głowacka, kierownik Działu Organizacji Imprez Sportowych w jednostce mówi, że dużo rodziców już dzwoni i deklaruje udział swoich dzieci w wypoczynku. MOSiR zapewni dzieciom zajęcia w hali oraz lekcje pływania na basenie. Oczywiście z zastosowaniem wymogów bezpieczeństwa.
– Grupy są dwunastoosobowe, przestrzeń w naszej hali jest duża i myślę, że nic się złego nie będzie działo. Nie jest to komfortowa sytuacja, ale albo coś robimy, albo boimy się i nic nie organizujemy – mówi Jadwiga Głowacka.
Ferie zimowe w całej Polsce odbywają się w tym samym terminie i trwają od 4 do 17 stycznia.