Zmniejsza się liczba osób bezrobotnych w województwie świętokrzyskim. Obecnie stopa bezrobocia wynosi 8,3 proc. Jak wynika z danych z powiatowych urzędów pracy, obecnie bez zatrudnienia jest ponad 44 tys. osób. To o 504 mniej niż w styczniu, przed epidemią.
Aleksandra Marcinkowska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy informuje, że dane z ostatnich miesięcy świadczą o pewnej stabilizacji na rynku pracy. Instytucja spodziewa się jednak możliwego wzrostu bezrobocia, co wynika zarówno z sezonowości zatrudnienia jak również wprowadzonym ograniczeniom pandemicznym.
Bezrobocie jest wciąż mocno zróżnicowane. Najwyższe utrzymuje się w powiecie skarżyskim (16,1 proc.), opatowskim (12,5 proc.) oraz koneckim (12,4 proc.). Najniższe zanotowano w powiecie w buskim (4,0 proc.) i mieście Kielce (5,7 proc.).
Grzegorz Piwko, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach informuje, że obecnie pierwszy raz od 30 lat instytucja odnotowuje bezrobocie poniżej 10 proc. Na koniec listopada liczba osób bez pracy wynosiła niespełna 7 tys. osób. W porównaniu do stycznia spadła o 1150 osób.
– To bardzo dobry wynik. Obecnie w powiecie kieleckim bezrobocie wynosi 9,7 proc. – mówi.
Dyrektor dodaje, że chociaż w powiecie kieleckim stopa bezrobocia jest na stabilnym poziomie, to przez epidemię zmieniły się zachowania pracodawców, ponieważ zmalała skłonność do zatrudniania nowych osób.
– Oznacza to, że jest niepewność na rynku pracy i oczekiwanie co będzie – dodaje.
W czasie epidemii do PUP-u wpłynęło 6 zawiadomień o zamiarze zwolnień grupowych. Cztery dotyczyły ogólnopolskich zakładów, a 2 lokalnych przedsiębiorstw. W przypadku jednej z lokalnych firm, po restrukturyzacji ponownie przyjęto sporą grupę pracowników.
Zbigniew Brzeziński z Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach informuje, że bezrobocie w stolicy województwa świętokrzyskiego cały czas znajduje się poniżej średniego poziomu w kraju.
– W Polsce bezrobocie wynosi 6,1 proc., a w Kielcach wynosi 5,7 proc. Jest to stan, który utrzymuje się od lat, a więc jak dotąd nie nastąpił wzrost liczby osób bezrobotnych – zauważa.
Pracodawcy nie zostali sami w czasie epidemii. W województwie świętokrzyskim udzielono wsparcia ponad 1200 przedsiębiorcom na refundację wynagrodzeń dla 56 661 pracowników. Łączna kwota pomocy przekazanej pracodawcom z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przekracza 197,6 mln zł. Pracodawcy cały czas mogą składać wnioski o pomoc.
Równolegle wsparcia na ochronę miejsc pracy udzielają Powiatowe Urzędy Pracy. Dotychczas udzieliły prawie 52 tys. umarzalnych pożyczek dla mikroprzedsiębiorców oraz refundacji kosztów wynagrodzeń dla ponad 36 tys. pracowników w regionie.