W niedzielę, 13 grudnia, w 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, delegacja Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” złoży o godzinie 10.00 kwiaty przed okolicznościową tablicą na budynku Aresztu Śledczego na kieleckich Piaskach.
W czasie stanu wojennego byli tam przewożeni aresztowani działacze „Solidarności”, a potem wielu z nich spędziło w celach więzienia wiele miesięcy.
Potem, o godzinie 11.00 w kieleckiej bazylice katedralnej biskup Jan Piotrowski odprawi mszę świętą w intencji ofiar stanu wojennego i Ojczyzny. Po nabożeństwie delegacja Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” złoży kwiaty przed figurą bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
13 GRUDNIA 1981 ROKU
O godzinie 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. W dniu wprowadzenia stanu wojennego na ulicach polskich miejscowości pojawiło się ok. 70 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego, 30 tysięcy funkcjonariuszy MSW wyposażonych w 1750 czołgów, 1400 pojazdów opancerzonych, 500 bojowych wozów piechoty, 9 tysięcy samochodów, a także kilka eskadr helikopterów i samoloty transportowe. 10 tysięcy uzbrojonych funkcjonariuszy skierowano do zatrzymania wytypowanych wcześniej osób. Do więzień i ośrodków internowania skierowano w pierwszym tygodniu ok. 5 tysięcy osób, w całym stanie wojennym 10 tysięcy. W czasie stanu wojennego internowanych lub aresztowanych zostało blisko 500 osób z regionu świętokrzyskiego. Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania internowano ponad 10 tysięcy działaczy związanych z „Solidarnością”, a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek” podczas pacyfikacji strajku.