Święta Bożego Narodzenia niebawem, dlatego warto już teraz zastanowić się nad kupnem choinki, która zagości w naszym domu. Co roku z przyjemnością rozwieszamy światełka, dekorujemy drzewko bombkami i uroczymi dekoracjami. Ale jak co roku powraca dylemat – jaką choinkę wybrać? Żywą czy sztuczną?
Zachęcamy do udziału telefonicznego 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl
JAKĄ CHOINKĘ BĘDĄ MIELI PAŃSTWO W DOMU?
- ŻYWĄ (47%)
- SZTUCZNĄ (47%)
- INNĄ (5%)
*****
Dziś jest środa, 9 grudnia, 344. dzień roku.
Do końca roku pozostało 22 dni.
Wschód słońca: 07:32
Zachód słońca: 15:23
Dzień trwa 7 godz. 51 min.
Imieniny obchodzą: Leokadia, Wiesław, Wiesława oraz Chwalimira, Delfina, Gorgonia, Jan, Liboriusz, Naczęmir, Piotr, Prokul, Waleria, Wielisława, Wrocisław, Aneta
*****
Przysłowie na dziś: „Grudzień to miesiąc zawiły, czasem srogi, czasem miły”
*****
Nietypowe święta:
Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji
Międzynarodowy Dzień Pamięci i Godności Ofiar Zbrodni Ludobójstwa oraz Zapobiegania tej Zbrodni
Międzynarodowy Dzień Medycyny Weterynaryjnej
Dzień Dziewic
*****
ŚRODA, 9 GRUDNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1830 r. – KIELCE: Powstanie Listopadowe trafiło w mieście na podatny grunt. Pełnomocnikiem Rządu Narodowego i dowódcą Gwardii Ruchomej był Jan Ledóchowski, który 9 grudnia 1830 roku wydał odezwę do mieszkańców województwa. Niezależnie od tego powoływano Straż Obywatelską, która w nocy patrolowała miasto i pełniła warty na rogatkach i przy magazynach. Z udziału w pracach Straży zwolnieni byli duchowni i urzędnicy państwowi. Do Kielc przybywały też oddziały ochotnicze z całego województwa (Kielce były stolica województwa krakowskiego)
1863 r. – HUTA SZCZECEŃSKA (SZCZECIEŃSKA) koło Pierzchnicy. Walka toczyła się między oddziałem powstańczym dowodzonym przez majora Karola Kalitę pseudonim Rębajło, a oddziałami rosyjskimi. Kwaterujący w wiosce oddział powstańczy przyjął walkę (do której się przygotował) z oddziałem moskali idącym śladem oddziału generała Bosaka, który odszedł już do Cisowa. Walka zakończyła się zwycięstwem Polaków walczących z przeważającymi siłami moskiewskimi. Siły moskiewskie sam mjr Karol Kalita oceniał na 500 żołnierzy (według Zielińskiego Rosjan było 650 piechoty i 50 kozaków). Straty rosyjskie Kalita określił na 48 zabitych i rannych. Zdobył w bitwie 48 karabinów rosyjskich (według Zielińskiego Rosjanie mieli 20 zabitych i 11 rannych w tym 2 oficerów). Polacy według Kality w bitwie tej mieli tylko jednego kontuzjowanego, Zieliński natomiast określa straty Polaków jako 7 zabitych, 2 ciężko i 7 lekko rannych. Obecnie miejscowość nosi nazwę Huta Szklana.
1918 r. – OSTROWIEC ŚW.: powołana jeszcze przez austriackich okupantów Rada Miejska w Ostrowcu została powiększona o szesnastu radnych zgłoszonych przez funkcjonujące wtedy w mieście polskie i żydowskie ugrupowania polityczne. Od tego momentu w ostrowieckiej radzie zasiadało 32 radnych.
1984 r. – WŁOSZCZOWA: strajkujących odwiedził ks. bp M. Jaworski. Samochód, którym jechał został zatrzymany na granicach Włoszczowy i poddany drobiazgowej kontroli, ks. biskup pieszo dotarł do kościoła parafialnego, gdzie na mszy wygłosił kazanie.
ŚRODA, 9 GRUDNIA: W POLSCE
1916 r. – weszła do obiegu marka polska.
1918 r. – w Lublinie zainaugurował działalność Katolicki Uniwersytet Lubelski, założony z inicjatywy ks. Idziego Radziszewskiego. W II RP KUL należał do jednego z dynamiczniej rozwijających się ośrodków naukowych, wspieranych zarówno przez Kościół, jak i państwo. Kształcił studentów na wydziałach teologicznym, prawa kanonicznego, prawa i nauk społecznych oraz nauk humanistycznych. W czasie okupacji niemieckiej był zamknięty, a kadra naukowa poddana licznym represjom. Po wojnie kadrę naukową KUL stanowili m.in. profesorowie wysiedleni z Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie i Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Jednym z wykładowców był bp. Karol Wojtyła (Jan Paweł II), którego imię KUL nosi od 16 października 2005 r.
1921 r. – założono Polski Związek Łyżwiarski.
1922 r. – Zgromadzenie Narodowe dokonało wyboru Gabriela Narutowicza na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
1980 r. – w Krzywopłotach pod Karlinem podczas prac wiertniczych doszło do erupcji i zapłonu ropy naftowej.
1990 r. – w Polsce odbyła się II tura pierwszych po wojnie wolnych wyborów prezydenckich, które wygrał Lech Wałęsa. Urząd Prezydenta RP sprawowała do 1995 r.
ŚRODA, 9 GRUDNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Sejm, który dziś rozpoczyna dwudniowe posiedzenie, zajmie się m.in. wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Wniosek złożyła Koalicja Obywatelska, a dołączyła się do niego Lewica. Debata w tej sprawie zaplanowana jest na godz. 20.
# # #
Dziś o godz. 12 odbędzie się wideokonferencja ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka oraz wiceministrów MNiSW Włodzimierza Bernackiego i Wojciecha Murdzeka dotycząca Pakietu Wolności Akademickiej – projektu nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. konstytucji dla nauki).
W poniedziałek minister Czarnek powiedział w Radiu Maryja że „wolość, to rzecz kluczowa”. Chcemy urzeczywistnić w praktyce akademickiej konstytucyjne prawo do prezentowania przekonań światopoglądowych, religijnych i filozoficznych – powiedział. Minister zapowiedział, że dotyczący tych kwestii projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce zostanie poddany konsultacjom w środowisku akademickim, a później przejdzie cały tryb legislacyjny.