Jak co roku wraz ze zmianą pogody powraca temat zimowego ogumienia. Do warsztatów samochodowych i wulkanizacyjnych ustawiają się już kolejki kierowców wymieniających letnie opony na zimowe.
Nic dziwnego. Synoptycy straszą niskimi temperaturami, a w tym tygodniu ma się u nas pojawić śnieg. Choć pojęcie ogumienia zimowego przyjęło się na rynku motoryzacyjnym i w świadomości kierowców, to jednak nie wszyscy uważają, że jego używanie jest potrzebne.
Czy założyli już Państwo opony na zimę? Czy przy obecnych zimach w ogóle warto to robić?
Zachęcam do udziału w audycji. Telefon do studia: 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl
CZY ZAŁOŻYLI PAŃSTWO OPONY NA ZIMĘ?
- TAK (78%)
- NIE (22%)
*****
Dziś jest wtorek, 8 grudnia, 343. dzień roku.
Do końca roku pozostało 23 dni.
Wschód słońca: 07:34
Zachód słońca: 15:22
Dzień trwa 7 godz. 48 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 8 godz. 53 minut.
Imieniny obchodzą: Maria, Romaryk oraz Alojzy, Apollo, Boguwola, Edyta, Elfryda, Euchariusz, Euchary, Hildemar, Makary, Marian, Narcyza, Patapiusz, Potapiusz, Marika, Świedarg
*****
Przysłowie na dziś: „Po suchym grudniu sucha wiosna bywa i pogoda we żniwa”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Kupca
*****
WTOREK, 8 GRUDNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1717 r. – SANDOMIERZ: starcie wojsk królewskich z konfederatami tarnogrodzkimi pod miastem.
1944 r. – ZGÓRSKO: w nocy z 7 na 8 grudnia (już po północy) Niemcy otoczyli partyzancki bunkier zbudowany przez żołnierzy AK w lasach zgórskich. Przebywało tam kilku partyzantów w tym Zygmunt Firley (to jego powojenne nazwisko, a prawdziwe to Dudek) pseudonim „Kajtek”. Niemcy prawdopodobnie ustalili lokalizację schronu w wyniku zdrady. W wyniku walki partyzanci wyrwali się z okrążenia. W niemieckie ręce wpadł jedynie Leon Górniak pseudonim „Kulka”. Prawdopodobnie 8 grudnia został on zamordowany przez Niemców w lasach niedaleko od Posłowic.
WTOREK, 8 GRUDNIA: W POLSCE
1506 r. – Zygmunt I Stary został wybrany na Sejmie w Piotrkowie na króla Polski.
1912 r. – we Lwowie Józef Piłsudski wygłosił odczyt poświęcony Powstaniu Listopadowemu. Zakończył go słowami: trudności muszą być przełamywane, o ile się chce być zwycięzcą. Trzeba mieć tę otwartość i szczerość, ażeby od siebie i wszystkich innych wymagać ulepszenia duszy ludzkiej, tak, ażeby była zdatną, jako materiał do zwycięskiej rewolucji.
1918 r. – odbyła się pierwsza inauguracja roku akademickiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
1937 r. – w Krynicy-Zdroju uruchomioną pierwszą w Polsce kolej linowo-terenową prowadzącą na Górę Parkową.
1953 r. – w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze został odprawiony po raz pierwszy Apel Jasnogórski.
WTOREK, 8 GRUDNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Rząd zajmie się dziś. m.in. dwoma projektami nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Wnioskodawcą jednego z nich jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Projekt – jak wynika z informacji PAP – dotyczy zakładów aktywności zawodowej. Zgodnie z projektowanymi przepisami, pracodawca, który prowadzi zakład aktywności zawodowej, będzie mógł ubiegać się o refundację kosztów płacy niepełnosprawnego pracownika. Rozwiązanie to umożliwi otrzymanie refundacji zarówno wynagrodzenia, jak i należnych składek oraz podatków (zamiast refundacji wyłącznie wynagrodzenia).
Celem noweli jest ponadto zwiększenie wsparcia dla pracodawców prowadzących zakłady aktywności zawodowej, którzy w związku z pandemią COVID-19 zmagają się ze spadkiem przychodów z działalności gospodarczej oraz przestojami.
Rada Ministrów ma się ponadto zająć we wtorek projektem ustawy o rezerwach strategicznych. Jego celem jest – jak wynika z informacji dostępnej na stronach rządowych – zapewnienie szybkiego i sprawnego reagowania w obszarze rezerw strategicznych w sytuacjach kryzysowych.
Projektowane przepisy zakładają zmianę obecnej nazwy Agencji Rezerw Materiałowych na Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Organem bezpośrednio nadzorującym system rezerw strategicznych ma być premier, co – jak wskazano w założeniach projektu – pozwoli na najbardziej skuteczne zarządzanie nimi.
W porządku wtorkowych obrad jest też przygotowany w resorcie sprawiedliwości projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, dotyczący m.in. dalszej cyfryzacji procesów sądowych i egzekucyjnych.
# # #
Dziś odbędzie się konferencja prasowa, w trakcie której szef KPRM Michał Dworczyk i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawią projekt narodowej strategii szczepień. Projekt ten – według zapowiedzi szefa KPRM – będzie w następnych dniach konsultowany z różnymi środowiskami.
# # #
Dziś rozpocznie się 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Z uwagi na obecną sytuację epidemiczną i obostrzenia impreza odbywa się online. Dostęp do części filmów konkursowych będą mieć wyłącznie akredytowani dziennikarze i przedstawiciele branży. Pozostałe tytuły obejrzą jedynie członkowie jury. Uroczystość otwarcia będzie transmitowana w mediach społecznościowych FPFF, a tym samym dostępna dla wszystkich zainteresowanych.
W konkursie głównym o Złote Lwy będzie rywalizowało 14 filmów, wśród nich „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, „Jak najdalej stąd” Piotra Domalewskiego, „Sala samobójców. Hejter” Jana Komasy oraz „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego. W konkursie filmów krótkometrażowych weźmie udział 27 produkcji. Nowością będzie konkurs filmów mikrobudżetowych, w którym zaprezentowanych zostanie sześć tytułów.
Festiwalowi towarzyszyć będą konferencje prasowe i spotkania online z twórcami, do których dostęp będą mieć także osoby nieposiadające akredytacji. Otwarte będą również niektóre branżowe spotkania środowiska filmowego „Gdynia Industry” i sobotnia gala zamknięcia, która w tym roku będzie nagranym wcześniej programem telewizyjnym, wyemitowanym przez TVP.
# # #
Dziś przypada 29. rocznica powstania Radia Maryja. Z tej okazji zostanie odprawiona uroczysta msza święta w kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy, na którym był umieszczony jeden z dwóch pierwszych nadajników rozgłośni – drugi znajdował się w Toruniu. Liturgii przewodniczyć będzie ordynariusz bydgoski bp Jana Tyrawa.