W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego zostały wręczone Świętokrzyskie Nagrody Kultury. Nagrody pierwszego stopnia otrzymały: skrzypaczka Ludmiła Worobec-Witek i dziennikarka Radia Kielce, Ewa Okońska.
Nagrody honorowe trafiły do Muzeum Narodowego w Kielcach oraz do osób działających na rzecz wpisania Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2019 roku.
Świętokrzyska Nagroda Kultury, to wyróżnienie przyznawane przez władze województwa, między innymi za szczególne osiągnięcia dla ludzi związanych z kulturą oraz z działalnością artystyczną.
Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego wyjaśnił, że pandemia sprawiła, że uroczystość ma skromny charakter, ale co ważne, odbywa się.
– Chcemy te osoby wyróżnić, żeby tradycji stało się zadość, żeby również te osoby miały satysfakcję z tego faktu, że zostały przez kapitułę dostrzeżone – dodał.
Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego podkreślił, że w tym roku wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń do nagrody, bo aż 51. Stwierdził, że wynika to z bogactwa ziemi świętokrzyskiej.
– Mimo że to nie jest wielkie terytorialnie województwo, to jest bogate duchowo. Poniedziałkowa uroczystość świadczy o tym, że mamy się czym chwalić. To bardzo szczególny dzień w takim trudnym czasie – zauważył.
Nagroda ma charakter dwustopniowy. Nagroda pierwszego stopnia trafia do osób, bądź instytucji za osiągnięcia, które mają charakter wykraczający poza region. W tym roku otrzymały ją dwie osoby: nasza redakcyjna koleżanka, redaktor Ewa Okońska oraz skrzypaczka, pedagog Ludmiła Worobec-Witek.
Ewa Okońska przyznała, że nagroda jest dla niej podsumowaniem pewnego okresu.
-Tak się składa, że odeszłam na emeryturę, a w grudniu minie 39 lat mojej pracy w radiu. Przyznam, że mam wiele nagród na swoim koncie, także prestiżowych, ale tę traktuję szczególnie – podkreśliła.
Nagroda pierwszego stopnia trafiła też do skrzypaczki Ludmiły Worobec-Witek, która zdradziła, że w przyszłym roku, 1 września, minie 30 lat od czasu, kiedy przyjechała do Kielc.
– Cieszę się, że zostałam tak wysoko nagrodzona. Całe życie pracuję w tym zawodzie, od pewnego czasu też uczę młodych tej profesji. Trzeba poświęcać całego siebie i jeśli ktoś będzie wykonywał to, co kocha, to żaden wysiłek nie liczy się. Jestem bardzo wdzięczna, że zostałam doceniona przez słuchaczy, przez całe środowisko – mówiła.
Kapituła konkursu przyznała również 10 nagród drugiego stopnia. Są one dowodem uznania dla osiągnięć, mających istotne znaczenie dla rozwoju życia kulturalnego w województwie świętokrzyskim.
Jeden z laureatów, Jerzy Osiecki, pisarz, przewodnik świętokrzyski, odbierając nagrodę powiedział, że to dla niego chwila szczególna.
– Ukoronowanie i uhonorowanie tego, co starałem się robić przez wiele lat w swoim życiu. Dla mnie ta nagroda ma szczególną wartość, bo w jej nazwie jest wpisane słowo kultura, a niestety z kulturą w ostatnich latach nie jest najlepiej. Obiecuję, że choć już nie jestem młodym człowiekiem, będę starał się w życiu jeszcze coś zrobić – zadeklarował.
Przykładem tego, że prawdziwa pasja wciąż motywuje do działania jest aktywność Kazimiery Zapałowej, honorowej kustosz dworku Stefana Żeromskiego w Ciekotach. Także laureatki nagrody drugiego stopnia.
– Zawsze mówię, że jestem szczęściarą. Śmieję się, że właściwie wszystko zawdzięczam Żeromskiemu – mówiła.
Jedna z nagród trafiła do pochodzącego z Kielc aktora, Marcela Sabata.
– Jest to bardzo miłe wyróżnienie. Wiadomo, że oczekujemy, by to, co robimy w naszej pracy, miało oddźwięk ze strony publiczności. Jest mi bardzo miło, ale nie zmienia to faktu, że dalej chcę się szkolić i rozwijać, i nie chcę osiąść na laurach – zapowiedział.
W tym roku kapituła zdecydowała także o przyznaniu dwóch nagród honorowych. Jedną z nich odebrał zespół Muzeum Narodowego w Kielcach za zrealizowanie projektu pod hasłem: Modernizacja Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej Muzeum Narodowego w Kielcach. Dzięki temu powstała nowoczesna, atrakcyjna przestrzeń prezentująca dzieła sztuki.
Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach zapowiedział, że to tylko część ogromniej inwestycji, która będzie miała swój finał w przyszłym roku. Dodał, że prace prowadzone są w oddziale muzeum w Wiślicy.
– Mogę powiedzieć, że w historii Muzeum Narodowego są to największe projekty modernizacyjne, inwestycyjne, konserwatorskie. W ciągu swojej 12-letniej kariery dyrektorskiej w Kielcach „nadzorowałem” już wydatki w wysokości 40 mln zł, jeśli chodzi o Pałac Biskupów Krakowskich. Może to nie jest widoczne, ale środki zainwestowane w dużej mierze przez Samorząd Województwa Świętokrzyskiego i dzięki niemu przyniosą taki efekt, że pałac będzie nam bardzo długo służył – podkreślił.
Świętokrzyska Nagroda Kultury – laureaci:
NAGRODA I STOPNIA
Ewa Okońska – kierownik Redakcji Publicystyki w Polskim Radiu Kielce od ponad 30 lat. Autorka wielu audycji i prezenterka różnych programów. Prowadzi między innymi dwie autorskie audycje „Co się nosi” i „Polonijne Radio Kielce”. Jedna z najdłużej pracujących dziennikarek w rozgłośni Polskiego Radia Kielce. Uwielbiana przez słuchaczy. Promuje na antenie radiowej wiedzę o sztuce i kulturze przez pryzmat mody na przestrzeni wieków. Miłośniczka sztuki i kultury ludowej. Promotorka działań kulturalnych związanych z Muzeum Wsi Kieleckiej. Rzetelna i niezwykle profesjonalna, co w dzisiejszych mediach jest rzeczą rzadką. Obdarowana spokojnym, aksamitnym głosem. Cechuje Ją na antenie, jak i w życiu, wysoka kultura słowa i odpowiedzialność za nie.
Wnioskodawca – Fundacja im. Edwarda Kusztala.
Ludmiła Worobec-Witek – absolwentka Szkoły Talentów imienia S. Kruszelnickiej oraz Lwowskiego Konserwatorium imienia M. Łysenki. Jest muzykiem Filharmonii Świętokrzyskiej, nauczycielem klasy skrzypiec w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach, członkiem zespołu Strauss Ensemble, który współpracuje z najlepszymi śpiewakami operowymi i operetkowymi w całym kraju. Występowała m.in. z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lwowskiej, Słowacką Filharmonią w Koszycach, Orkiestrą Magna Grecia w Taranto, z orkiestrami symfonicznymi: w Bari, Filharmonii Świętokrzyskiej, Opolskiej, Lubelskiej, Rzeszowskiej, Częstochowskiej, Szczecińskiej oraz Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Śląską Orkiestrą Kameralną, Toruńską Orkiestrą Kameralną, Tomską Orkiestrą Kameralną (Rosja), Lwowską Orkiestrą Kameralną Wirtuozi Lwowa. W 2005 roku razem z pianistą Arturem Jaroniem wystąpili z recitalem w Weill Recital Hall (Carnegie Hall) w Nowym Jorku. Odnosi sukcesy jako pedagog także na polu ogólnopolskim.
Wnioskodawca – Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach.
NAGRODA II STOPNIA
Małgorzata Kowalska – pianistka, kameralistka, pedagog. Po ukończeniu studiów pianistycznych w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy podjęła pracę w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach na stanowisku nauczyciela fortepianu i akompaniatora, gdzie od 2014 r. jest kierownikiem Sekcji Fortepianu. Od 2018 r. współpracuje z Katedrą Muzyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Prowadzi szeroką działalność artystyczną na rzecz promocji polskiej twórczości kompozytorskiej m.in. na: Międzynarodowym Festiwalu Jeunesses Musicales – Filharmonia Świętokrzyska (prawykonania utworów kieleckiego kompozytora Łukasza Wosia). Prowadzi działania na rzecz krzewienia kultury muzycznej i jej historii – wygłosiła wykłady połączone z koncertami m.in. na temat twórczości Karola Szymanowskiego, Franciszka Schuberta, Chopina dla młodzieży szkolnej oraz seniorów. Bardzo mocno zaangażowana w pracę pedagogiczną. Prowadzi klasę fortepianu i kameralistyki fortepianowej, jej podopieczni zdobywają czołowe miejsca na konkursach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, są stypendystami Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa Rady Ministrów, otrzymywali nagrody „Talent Świętokrzyski”, „Nadzieja Kielc”. Jej wychowankiem jest ceniony i utytułowany młody pianista – Kamil Pacholec.
Wnioskodawca – Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach.
Karolina Magdalena Kozieł – artystka, od 2015 roku maluje obrazy inspirowane motywem pasiaka świętokrzyskiego. Cykle prac o tej tematyce prezentowała na wystawach indywidualnych: „Pasiak Świętokrzyski” w Muzeum Historii Kielc (2015), „Pasiak nie tylko świętokrzyski” w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Ostrowcu Świętokrzyskim (2016), „Inspiracje Pasiakiem Świętokrzyskim” w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni (2016), „Świętokrzyskie przenikania” w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni (2017), „Pasiak Świętokrzyski” na Targach Kielce (2018). Montaże fotograficzne z motywami pasiaka świętokrzyskiego pojawiają się w jej twórczości od 2016 r., zapoczątkowane na indywidualnej wystawie „Świętokrzyskie kolaże fotograficzne” w Domu Kultury „Zameczek”. Charakterystyczne zabytki naszego województwa, np. zamek w Chęcinach, wiatrak w Tokarni, klasztor na Świętym Krzyżu czy Pałac Biskupów Krakowskich zostały połączone z głównym motywem regionu – pasiakiem świętokrzyskim. W bieżącym roku Karolina Magdalena Kozieł otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Konkursie o stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu rozpowszechniania kultury na rok 2020/II na realizację projektu „Współczesne inspiracje Pasiakiem Świętokrzyskim”. Jako jedna z piętnastu stypendystów w dziedzinie: Twórczość ludowa otrzymała nominację do nagrody.
Wnioskodawca – Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Kielecki.
Jerzy Krzemiński – przez ponad 30 lat jako kustosz Działu Literatury Muzeum Okręgowego w Sandomierzu podejmował inicjatywy służące promocji regionalnego, krajowego i międzynarodowego dziedzictwa kulturowego (obecnie na emeryturze). W bieżącym roku przypada 40-lecie Działu Literatury, który kontynuuje kierunek działań wyznaczony przez Jerzego Krzemińskiego, współtwórcy Muzeum Literatury w Sandomierzu. W 1980 r. J. Krzemiński podjął pracę w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, gdzie podjął się organizacji dopiero powołanego Oddziału Literatury, którego powstanie związane było z wolą upamiętnienia związków Jarosława Iwaszkiewicza z Sandomierzem. Obok ekspozycji poświęconej Jarosławowi Iwaszkiewiczowi, powstała także wystawa prezentująca pisarzy regionu: Romanowi Kosele, Aleksandrowi Patkowskiemu, Stanisławowi Piętakowi. Dzięki licznym kwerendom prowadzonym podczas przygotowywania wystawy udało się uratować ważne dla Sandomierza archiwa po Romanie Kosele i Aleksandrze Patkowskim. Jerzy Krzemiński zorganizował kilkadziesiąt literackich wystaw czasowych, dziesiątki spotkań autorskich, wydał kilka druków bibliofilskich oraz pozyskał do zbiorów cenne obiekty, głównie archiwalia pisarskie, świadczące o kulturze literackiej i społecznej Sandomierszczyzny (zespołów papierów Ferdynanda Kurasia, Wojciecha Wiącka, Jana Szczawieja, Ludmiły Marjańskiej oraz Adama Bienia). Od 1998 r. pełnił funkcję sekretarza ogólnopolskiej Nagrody im. Aleksandra Patkowskiego (od 2000 r. pod nazwą Bonum Publicum. Nagroda Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego) przyznawanej za szczególne osiągnięcia na rzecz tzw. małych ojczyzn, zainicjowanej przez muzeum.
Wnioskodawca – Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.
Jerzy Osiecki – autor, przewodnik świętokrzyski, edukator regionalny. Od ponad 30 lat w artykułach oraz książkach propaguje dziedzictwo kulturowe Regionu Świętokrzyskiego. Szczególną uwagę przywiązuje on do porozbiorowych dziejów Polski i tworzenia w Kielcach przez Józefa Piłsudskiego 1 Pułku piechoty Legionów Polskich w 1914 r. W latach 1988 – 1991 uczestniczył w pracach Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Czynu Legionowego. Jerzy Osiecki w ciągu ostatnich 10 lat blisko współpracował ze Stowarzyszeniem Kielecki Klub Kolekcjonera, przy organizacji edukacyjnych wystaw, poświęconych pamięci Józefa Piłsudskiego (dwie wystawy), 150 rocznicy Powstania Styczniowego (MHK), setnej rocznicy wkroczenia Kadrówki do Kielc (WDK w Kielcach), setnej rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki (WDK), setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (dwie wystawy: w Muzeum Diecezjalnym oraz WDK), osiemdziesiątej rocznicy wybuchu II wojny światowej (WDK). Na wystawach tych prezentował wybrane obiekty ze swoich kolekcji oraz był autorem katalogów. Z jego inicjatywy po 11 latach starań, w 2019 r. udało się doprowadzić do upamiętnienia pobytu w Kielcach w czasie I wojny światowej ojca Św. Jana Pawła II.
Wnioskodawca – Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach.
Andrzej Paździerz – dyrektor samorządowych instytucji kultury w gminie Piekoszów od 2007 r. Swoją pracę rozpoczął od przekształcenia Gminnej Biblioteki Publicznej w Piekoszowie w samorządową instytucję kultury posiadającą osobowość prawną. Jednym z najważniejszych jego działań było włączenie do budżetu środków zewnętrznych, co stało się znakiem rozpoznawczym w pracy dyrektora. Dużym jego sukcesem była poprawa stanu infrastruktury kultury w gminie Piekoszów. Przy udziale środków zewnętrznych wybudowano nowy budynek biblioteki oraz wyremontowano wszystkie filie biblioteczne. Z udziałem środków zewnętrznych w bieżącym roku rozpocznie się przebudowa i rozbudowa budynku centrum kultury oraz w niedalekiej perspektywie remont świetlicy wiejskiej w Szczukowicach. Dwukrotnie został wybrany Świętokrzyskim Bibliotekarzem Roku w latach 2011 i 2015.
Wnioskodawca – Urząd Gminy w Piekoszowie.
Marcel Sabat – polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Urodził się i wychowywał w Kielcach, Jego wielką pasją od najmłodszych lat był sport, grał w piłkę nożną, koszykówkę w klubie La Farge, uprawiał jazdę na rolkach, udzielał się także w licealnym kabarecie. Poszukując alternatywy dla sportowych pasji związał się z Teatrem Pegaz, prowadzonym przez Andrzeja Skorupskiego, dramaturga, reżysera i kierownika teatru działającego w Kieleckim Centrum Kultury. Zafascynował się sztuką aktorską i podjął studia na Wydziale Aktorskim Łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera, które ukończył w 2014 roku. W zeszłym roku zagrał epizod u Christophera Nolana w filmie „Tenet” (2020) u boku Michaela Caine’a i Roberta Pattinsona oraz w znaczącej produkcji BBC zatytułowanej „The Wildermere Children” jako Berish Lerner. Główne role w tym filmie zagrali Thomas Kretschmann i Iain Glen. Był uczestnikiem ósmej edycji programu rozrywkowego Polsatu „Twoja twarz brzmi znajomo” (2017). Aktor wystąpił w wielu filmach i serialach m.in.: „1920. Wojna i miłość”, „Kamienie na Szaniec”, „Za niebieskimi drzwiami”, „Wyklęty” i inne.
Wnioskodawca – Fundacja im. Edwarda Kusztala
Urszula Stępień – autorka obszernej monografii Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, stanowiącej uwieńczenie jej wieloletniej pracy naukowej, dokumentacyjnej w zakresie dziedzictwa. Dzięki jej działaniom nad modernizacją i nową interpretacją ekspozycji Muzeum Diecezjalnego, może ono poszczycić się znaczącymi dziełami takimi, jak obraz Łukasza Cranacha Starszego czy pamiątkami historycznymi w postaci rękawiczek królowej Jadwigi. W efekcie tych działań Muzeum jest ważnym punktem na trasie zwiedzania Sandomierza i całego województwa, czego potwierdzeniem jest liczba gości odwiedzających muzeum. Urszula Stępień jako pierwsza przed 10-ciu laty zainicjowała wystawy czasowe w muzeum. Wystawy poruszały tematy o zasięgu ogólnopolskim, kreowały nowe kierunki badawcze, ważne w promowaniu dziedzictwa nie tylko Sandomierza, ale całego województwa. Włączyła muzeum do szerokich projektów, za co otrzymała nagrodę Sybilla 2002 oraz Róża Regionów – III miejsce w kategorii Róża Regionów w 2015 r. Dziedzictwo kulturowe promuje na licznych konferencjach. Dokonała wielu różnego rodzaju odkryć, nowych faktów w sensie naukowym i kulturowym, dotyczących m.in. kolegiaty, obecnej katedry w Sandomierzu.
Wnioskodawca – Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział im. A. Patkowskiego w Sandomierzu.
Rafał Urbański – doktor sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych, wykładowcą na Wydziale Sztuki UJK, od 2009 r. jako grafik współpracuje z Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach (obecnie na etacie), od 2019 r. pełni funkcję prezesa Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Kielce. Zajmuje się malarstwem, grafiką cyfrową, prezentacjami video, projektowaniem internetowym i poligraficznym, łącząc tradycyjne techniki malarskie z najnowszymi osiągnięciami technik cyfrowych (znakiem rozpoznawczym jego twórczości jest wykorzystanie kodów QR, kodów DataMatrix oraz Spotify). W jego dorobku artystycznym znajduje się wiele publikacji komiksowych i wydawniczych na szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym. Uczestniczył w ponad stu dwudziestu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Belgii, Niemczech, Rosji, Hiszpanii, Czechach, Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Japonii, Serbii, Ukrainie, Kanadzie i Argentynie. Sukcesy odnosił także jako autor komiksów, zdobywając m.in. Grand Prix w II Konkursie Egmontu i Tenbitu za komiks Reportaż czy Grand Prix na XVI Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi za komiks Moja Ziemia Obiecana. W sezonie kulturalnym 2019/2020 prace Rafała Urbańskiego podziwiali uczestnicy kilkunastu wystaw zbiorowych na trzech kontynentach. Prace artysty znajdują się w licznych galeriach i muzeach np. Muzeum Technik Graficznych w Yoshinogawie w Japonii, Państwowym Muzeum Sztuki w Nowosybirsku w Rosji.
Wnioskodawca – Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach.
Kazimiera Zapałowa – urodzona w 1945 r. w Chmielniku, obecnie na emeryturze, filolog i muzeolog. W latach 1967-2003 pracownik naukowy Muzeum lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach. Autorka wielu opracowań, esejów i artykułów o S. Żeromskim i ludziach związanych literacko z regionem świętokrzyskim m.in. Janie Gajzlerze czy Świętosławie Krawczyńskim. Jest autorką przewodników po muzeach S. Żeromskiego. Była konsultantką filmów” Syzyfowe Prace” i „Przedwiośnie”. Inicjatorka i wieloletni prezes Towarzystwa im. S. Żeromskiego fundującego od 33 lat stypendia im. Andrzeja Radka dla młodzieży z małych miejscowości, która na przekór losowi zdobywa wysokie wyniki nauczania. Zwieńczeniem popularyzowania twórczości S. Żeromskiego stała się budowa Dworu w Ciekotach. Dzięki zaangażowaniu Kazimiery Zapałowej i Barbary Wachowicz oraz przy wsparciu władz gminy Masłów zrekonstruowano Dwór Żeromskiego. Opracowała koncepcję zagospodarowania wnętrz dworu zgodnie z duchem epoki. Pełna pasji i szacunku do twórczości pisarza, wyszukuje elementy wystroju wnętrz podnosząc atrakcyjność miejsca i przybliżając w sposób autentyczny poprzednią epokę. Za osobiste zaangażowanie w powstanie Dworu otrzymała tytuł honorowego kustosza Dworu Żeromskiego w Ciekotach.
Otrzymała wiele nagród i wyróżnień, między innymi w 50-lecie działalności twórczej i społecznej odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2017 r.).
Wnioskodawca – Starostwo Powiatowe w Kielcach
Studio Tańca i Stylu Rewanż – szesnastokrotny finalista Mistrzostw Świata oraz zdobywca 4 tytułów Mistrza Świata w kategorii Show Dance Large Productions, ma na koncie 16 złotych medali (solo, duo, trio, mini formacje). Zespół „Rewanż” reprezentuje województwo świętokrzyskie w ogólnopolskich i międzynarodowych imprezach artystycznych, promując go w kraju i poza granicami Rzeczpospolitej. W 2019 r. obchodził jubileusz 25-lecia istnienia. Do najważniejszych osiągnięć „Rewanżu” należą występy na: Mistrzostwach Świata WAFD w kategorii Mixed Age Super Showcases, I miejsce i 2 złote medale Płock 2019; I miejsce i 2 złote medale Płock 2018, I miejsce i złoty medal Liberec Czechy 2018, a także Mistrzostwach Europy World Artistic Dance Federation: 2 złote medale Szczecin 2018`; 2 złote medale 2017 Warszawa, 6 złotych medali Liberec Czechy 2016; 4 złote medale Płock 2016.
Wnioskodawca – Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.
NAGRODY HONOROWE – STATUETKI
Zespół: dr Jerzy Tomasz Bąbel, Artur Jedynak i Kamil Kaptur – działający na rzecz wpisania Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2019 r.
dr Jerzy Tomasz Bąbel – polski badacz zajmujący się archeologią pradziejową, rozprawę doktorską obronił w Instytucie Historii Kultury Materialnej PAN w Warszawie w 1988 r., w latach 1971-2000 pracował w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, a w latach 2000-2008 w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie pełnił obowiązki dyrektora i zastępcy dyrektora Rezerwatu Archeologiczno-Przyrodniczego Krzemionki Opatowskie. Brał udział i kierował licznymi pracami archeologicznymi w Polsce i za granicą, w tym także na terenie pradziejowych kopalni w Krzemionkach. Kustosz dyplomowany, obecnie na emeryturze. Autor około dwustu prac naukowych i popularnonaukowych. W ramach Wydawnictwa ENETEIA w marcu 2009 r. wydał książkę pt. „Reinkarnacja”, a w 2015 r. monografię pt. „Krzemionki Opatowskie. Monument prahistorii Europy. Kopalnie krzemienia pasiastego”. Uczestniczył on jako ekspert niezależny w pisaniu wniosku nominacyjnego.
Artur Jedynak – kustosz Działu Archeologii Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Absolwent archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, studiów podyplomowych Ochrona i Zarządzanie Dziedzictwem Archeologicznym współprowadzonych przez Instytut Prahistorii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie; doktorant w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Prowadził badania na kilkudziesięciu stanowiskach archeologicznych w Polsce, w tym pradziejowych kopalniach krzemienia – „Krzemionki” i „Borownia”. Jego zainteresowania skupiają się wokół badań prahistorycznego górnictwa i związanego z nim osadnictwa, a także na tematyce ochrony dziedzictwa archeologicznego i popularyzacji archeologii. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych. Jest on jednym z autorów wniosku nominacyjnego złożonego w 2018 r. w Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu, Planu Zarządzania Krzemionkowskim Regionem Pradziejowego Górnictwa Krzemienia Pasiastego, a także poprzedzającego go wniosku o przyjęcie Krzemionek na tzw. Polską listę informacyjną (Tentative List).
Kamil Kaptur – archeolog, regionalista, absolwent Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2003 r. pracownik Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, kustosz w Dziale Archeologii. W ramach działalności zawodowej od wielu lat prowadzi prace badawcze w dorzeczu Kamiennej. Jego zainteresowania dotyczą głównie zagadnień archeologii regionu świętokrzyskiego, ze szczególnym uwzględnieniem pradziejowego górnictwa krzemienia oraz osadnictwa i hutnictwa żelaza w okresie rzymskim. W swojej pracy badawczej zajmuje się ponadto dziejami staropolskiego przemysłu oraz ochroną i inwentaryzacją stanowisk dawnego górnictwa rud żelaza w rejonie Ostrowca Świętokrzyskiego. Autor opracowań naukowych i popularyzatorskich z dziedziny archeologii i historii regionu. Jest on jednym z autorów wniosku nominacyjnego złożonego w 2018 r. w Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu, a także poprzedzającego go wniosku o przyjęcie Krzemionek na tzw. Polską listę informacyjną (Tentative List).
Wnioskodawca – Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Zespół Muzeum Narodowego w Kielcach – prof. dr hab. Robert Kotowski – dyrektor, koordynatorzy projektu: dr Agnieszka Kowalska – Lasek (zastępca dyrektora), Magdalena Klamka (zastępca dyrektora). Zespół zrealizował projekt: Modernizacja Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej Muzeum Narodowego w Kielcach. Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej to atrakcyjna, nowoczesna ekspozycja, łącząca w sobie znakomite walory artystyczne, wielokierunkowość oraz zmienność, a nade wszystko przybliżająca sztukę wieków miniowych. Osiągnięcie ma niewątpliwie charakter ogólnopolski, promuje region świętokrzyski, który może poszczycić jedną z najlepszych Galerii w Polsce.
Wnioskodawca – Muzeum Narodowe w Kielcach.