Specjaliści z kliniki chirurgii naczyniowej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach poszerzyli wachlarz wykonywanych zabiegów. Możliwe było to dzięki nowej sali hybrydowej, która powstała w szpitalu.
– Dotychczas lekarze wykonywali stengrafty, czyli wzmocnienia ścian naczyń w okolicy nerek i klatki piersiowej, a teraz będą mogli przeprowadzać te skomplikowane zabiegi także w okolicy brzucha – informuje Jarosław Miszczuk, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej w szpitalu na Czarnowie.
– Do tej pory dysponowaliśmy salą, na której co prawda mieliśmy aparat rentgenowski, ale nie dawał tak precyzyjnego obrazu naczyń. Nowy sprzęt umożliwia nam bardzo dokładne i precyzyjne obrazowanie drobnych naczyń. Jest także bezpieczniejszy dla pacjenta – dodał.
– Dotychczas pacjenci, u których konieczne było wykonanie operacji tętniaków piersiowo- brzusznych, odsyłani byli do innych klinik, najczęściej do Warszawy – informuje Anna Mazur-Kałuża, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
– Na wyposażenie tej sali zakupiliśmy też pompę do krążenia pozaustrojowego, sprzęt do chirurgii małoinwazyjnej oraz angiograf, służący do obrazowania medycznego i wizualizacji naczyń krwionośnych i organów ciała – dodała Anna Mazur-Kałuża.
Sala hybrydowa w szpitalu na Czarnowie służyła będzie nie tylko do wykonywania operacji z zakresu chirurgii naczyniowej, ale też do przeprowadzania bardziej zaawansowanych zabiegów kardiochirurgicznych.
Budowa sali realizowana była w ramach projektu partnerskiego ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Całość projektu to prawie 35 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło blisko 30 mln zł.