Czy tęsknimy do prawdziwej zimy, z mrozem i śniegiem, czy wolimy, jak jest cieplej? O tym dziś rozmawiamy w Aktualnościach Dnia.
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
WOLĘ JAK ZIMA JEST…
- MROŹNA (59%)
- ŁAGODNA (41%)
*****
Dziś jest poniedziałek, 7 grudnia, 342. dzień roku.
Do końca roku pozostało 24 dni.
Wschód słońca: 07:33
Zachód słońca: 15:22
Dzień trwa 7 godz. 49 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 8 godz. 52 minut.
Imieniny obchodzą: Ambroży, Marcin oraz Agaton, Ambrozja, Atenodor, Eutychian, Józefa, Marcisław, Ninomysł, Polikarp, Sabin, Siemirad, Urban, Zdziemił
*****
Przysłowie na dziś: „Na święty Ambroży poprawią się mrozy”
*****
Nietypowe święta:
Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego
*****
PONIEDZIAŁEK, 7 GRUDNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1875 r. – urodził się Mieczysław Bilski – wojewoda kielecki. Na mocy postanowienia Prezydenta RP z 1 września 1923 r. został mianowany wojewodą kieleckim (faktycznie objął urząd 25 września). Był urzędnikiem najkrócej piastującym to stanowisko, gdyż 6 maja 1924 roku powierzono mu funkcję wojewody śląskiego w miejsce zmarłego Tadeusza Konckiego (do 1927 r.).
PONIEDZIAŁEK, 7 GRUDNIA: W POLSCE
1550 r. – w katedrze wawelskiej odbyła się koronacja Barbary Radziwiłłówny, drugiej żony króla Zygmunta Augusta.
1925 r. – Liga Narodów przyznała Polsce prawo posiada strażnicy wojskowej w Wolnym Mieście Gdańsku na Westerplatte.
1930 r. – w Katowicach otwarto sztuczny tor łyżwiarski.
1935 r. – rząd RP podjął uchwałę o ustanowieniu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Belwederze.
PONIEDZIAŁEK, 7 GRUDNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Dziś, w 50. rocznicę wizyty kanclerza RFN Willy’ego Brandta i jego historycznego gestu pod Pomnikiem Bohaterów Getta, w Warszawie odbędą się polsko-niemieckie obchody tego wydarzenia.
7 grudnia 1970 r., podczas wizyty oficjalnej w Warszawie, kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Willy Brandt w trakcie uroczystości złożenia wieńca pod Pomnikiem Bohaterów Getta niespodziewanie ukląkł na stopniach monumentu i trwał przez dłuższą chwilę w zadumie, z pochyloną głową i splecionymi dłońmi.
W rocznicę tego wydarzenia przedstawiciele prezydentów Polski – Andrzeja Dudy i Niemiec – Franka-Waltera Steinmeiera złożą wieńce pod Pomnikiem Bohaterów Getta, Pomnikiem Powstania Warszawskiego, a także pod pomnikiem Willy’ego Brandta w Warszawie, przedstawiającym historyczny gest kanclerza. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy kwiaty złoży szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski; z kolei w imieniu prezydenta Steinmeiera: szef Urzędu Prezydenta Federalnego Stephan Steinlein i ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven.
– Nasza wspólna pamięć o tym geście jest jednym z fundamentów dobrych, partnerskich, opartych na prawdzie relacji polsko-niemieckich – powiedział Szczerski w rozmowie z PAP. Jak zaznaczył, dobre relacje polsko-niemieckie mają wielkie znaczenie dla pomyślnej przyszłości całej Europy.
# # #
Rząd w poniedziałek rozpoczyna konsultacje ze środowiskiem medycznym i instytucjami w sprawie programu szczepień przeciw COVID-19, by wskazać kolejne grupy poza pracownikami ochrony zdrowia, służbami mundurowymi i seniorami, które będą szczepione.
– W poniedziałek przedstawimy do konsultacji strategię programu szczepień, w której będziemy dyskutować bardzo szeroko z różnymi instytucjami, ze środowiskami medycznymi – ale nie tylko – dalsze etapy szczepienia – powiedział w piątek na konferencji prasowej poświęconej strategii szczepień szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
Zastrzegł, że na razie przedwczesne byłoby informowanie kto, w jakiej kolejności ma otrzymać szczepionki. Przypomniał, że zdaniem niektórych ekspertów powinno się iść kluczem grup zawodowych, inni uważają, że powinno się szczepić grupami wiekowymi. Dodał, że nie zapadły jeszcze decyzje w tej sprawie.