W zabytkowym kościele św. Mikołaja w Imielnie prowadzone są prace archeologiczne. Niedawno w świątyni odkryto fundamenty, relikty kościoła romańskiego, które wstępnie datowane są na przełom XI i XII wieku. To pokazuje, że początki kościoła są o 100 lat wcześniejsze, niż dotychczas uważali naukowcy.
W badaniach wykorzystywane są nowoczesne techniki, m. in. metoda georadarowa. Jak informuje Andrzej Gołembnik, archeolog, koordynujący prace – mają one poszerzyć wiedzę o obiekcie. Naukowcy skanują teren techniką laserową. Jednym z efektów działań będzie wykonanie przestrzennego modelu świątyni i otoczenia z próbą rekonstrukcji najstarszego obiektu.
– Dziś należy podkreślić zasługę archeologa Waldemara Glińskiego, który był odkrywcą fundamentów kościoła – dodał Andrzej Gołembnik.
W zespole naukowym pracują archeolodzy z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie pod przewodnictwem profesora Fabiana Welca. Jak powiedział profesor, efektem pracy będzie kompleksowa inwentaryzacja obiektów objętych wykopaliskami oraz już odsłoniętych. Po połączeniu wyników badań wykonanych georadarem oraz skanowania laserowego wykonana będzie wirtualna rekonstrukcja bryły kościoła. Profesor Fabian Welc od wielu lat specjalizuje się w badaniach nieinwazyjnych architektury sakralnej, ale był zaskoczony informacją, że pod zabytkowym kościołem znaleziono ślady jeszcze starszej świątyni.
Prace archeologiczne możliwe były dzięki dotacji w kwocie 50 tys. zł, którą przekazał wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.
Za wsparcie podziękował poseł Krzysztof Lipiec. Jak powiedział, kościół w Imielnie jest perłą sakralnej architektury, dlatego dzięki pracom naukowców będzie jeszcze bardziej znany, a miejsce to będzie jeszcze mocniej promowało świętokrzyską ziemię.
Ksiądz dr Paweł Tkaczyk, diecezjalny konserwator zabytków podkreślił, że kościół w Imielnie znany jest jako jeden z wybitnych przykładów architektury romańskiej. Do tej pory w literaturze datowany był na XIII wiek. Teraz, dzięki badaniom i odkryciom na nowo pisana jest jego historia.
Ksiądz Mariusz Koza proboszcz parafii w Imielnie podziękował miejscowej społeczności za prace termomodernizacyjne, które przyczyniły się do odkrycia zabytkowych fundamentów świątyni. Jak powiedział, gdyby nie zaangażowanie parafian i potrzeba prac inwestycyjnych w kościele nie doszłoby do tak ważnych odkryć.
Zbigniew Huk, wójt Imielna powiedział, że odkrycie wzbogaca gminę i jest dla niej dumą. Zapewnił, że po zakończeniu badań archeologicznych i zebraniu wszystkich informacji samorząd wyda specjalną publikację, aby upowszechnić wiedzę na temat zabytkowego kościoła.
Badania archeologiczne w romańskim kościele św. Mikołaja w Imielnie potrwają do 15 grudnia.