„Przestrzeń w czasach zarazy” – to tytuł nowej wystawy w Instytucie Dizajnu w Kielcach. – Ekspozycja pokazuje zmiany, jakie w związku z pandemią zachodzą w naszym otoczeniu, a także traktuje problem szerzej, w kontekście społecznym i gospodarczym – mówi Dominika Janicka, kurator wystawy.
– Ekspozycja ma służyć refleksji, bo nasz świat coraz bardziej się zmienia, te ramy życia społecznego, gospodarczego, które mamy, już powoli pękają. Chcemy w ten sposób zainspirować ludzi do zmiany nawyków, spojrzenia na znane rzeczy z innej strony, do budowania w nas empatii – wymienia.
Ekspozycja składa się z dwóch części. W pierwszej zaprezentowanych zostało kilkanaście projektów, które powstały, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa i by zmienić nasze życie codzienne.
– Jak na przykład przekształcenie trawnika na patio w Galerii Sztuki Współczesnej w Elblągu w bardzo sprytny sposób. Przez wykoszenie trawnika w szachownicę uzyskano przestrzeń przyjazną, a jednocześnie umożliwiającą zachowanie dystansu – mówi Dominika Janicka.
Pokazane zostały także projekty, które powstały przez COVID-19, ale będą przydatne także po zakończeniu pandemii. Do takich należy na przykład „Sąsiedzka tablica wsparcia”, projekt Julii Piwowarskiej, który wygrał w konkursie Instytutu Dizajnu.
W drugiej części ekspozycji tytułowe słowo „zaraza” potraktowano szerzej. Oznacza epidemię dyskryminacji i nienawiści, która w 2020 roku była równie mocna.
– Skupiamy się na przykładach, kiedy zapisy i ustawy dotyczące przestrzeni, zamiast integrować, dyskryminowały wybrane grupy społeczne – zaznacza kurator.
Instytut Dizajnu od początku pandemii inicjował działania związane z organizacją przestrzeni w czasie koronawirusa. Powstały np. naklejki pozwalające utrzymać dystans, widoczne dziś w wielu miejscach publicznych i sklepach nie tylko w Kielcach. Był też konkurs pod hasłem „Przestrzeń publiczna w czasach zarazy”, którego efekty wcielane są w życie.
– Ta wystawa to kontynuacja podjętych przez nas działań – mówi Ewa Chabielska, dyrektor Wzgórza Zamkowego, którego częścią jest Instytut Dizajnu.
– Natomiast sama tematyka pandemii jest w tej chwili bardzo nośnym tematem, ponieważ zmienia się to, jak funkcjonujemy i jak będziemy funkcjonować. Cieszę się, że udało się przedstawić kilka nośnych, naprawdę ciekawych tematów – dodała.
Otwarcie wystawy odbyło się online. Na razie można ją zobaczyć na Facebooku Instytutu Dizajnu.