W sobotę (5.12) przypadała 153. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji przed pomnikiem Marszałka na placu Wolności w Kielcach zostały złożone wieńce, kwiaty oraz zapalono znicze.
Senator PiS Krzysztof Słoń zaznaczył, że pamięć o takich ludziach, jak Józef Piłsudski nie powinna nigdy zaniknąć. Wskazuje na pięć dat związanych z Marszałkiem, które wiążą się z walką o naszą niepodległość.
– To 5 grudnia 1867 roku, kiedy Józef Piłsudski przyszedł na świat, 12 sierpnia 1914 roku, kiedy wkroczył do Kielc na czele Pierwszej Kompanii Kadrowej, 11 listopada 1918 roku, kiedy nasza Ojczyzna odzyskała niepodległość, 15 sierpnia 1920 roku, kiedy zwyciężyliśmy bolszewików i najsmutniejsza z tych dat, czyli 12 maja 1935 roku, kiedy przestało bić serce Marszałka – powiedział.
– Józef Piłsudski to człowiek, który od najmłodszych lat wyrastał na etosie bohaterów powstania styczniowego. To zesłaniec syberyjski, potem komendant. O takich osobach powinniśmy pamiętać – dodał senator Krzysztof Słoń.
Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski przypomniał, że Kielce były na szlaku bojowym Pierwszej Kompanii Kadrowej.
– On sam podkreślał niejednokrotnie, że Kielce są jego ukochanym miastem, bo zawsze kojarzyły mu się z tym pierwszym zrywem, od którego wszystko się zaczęło – podkreślił.
Zdaniem Janusza Kozy ze Stowarzyszenia Pamięć i Tradycja im. Józefa Piłsudskiego, wszyscy Polacy powinni pamiętać i czuć wdzięczność dla Marszałka za to, co uczynił dla Polaków.
– 5 grudnia, 12 maja, 6 i 12 sierpnia, 11 listopada – to najważniejsze daty w historii naszej Ojczyzny związane z Marszałkiem Piłsudskim, jego żołnierzami i bezinteresowną służbą w imię niepodległości i dla naszego kraju – zaznaczył.
W uroczystościach wzięli również udział przedstawiciele miasta Kielce, a także członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”.
Józef Klemens Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 w Zułowie na Wileńszczyźnie.
W wieku 20 lat został aresztowany pod zarzutem udziału w spisku na życie cara. Skazany na zesłanie na Sybir. Po powrocie do kraju związał się z Polską Partią Socjalistyczną, ale z biegiem lat na pierwszy plan wysuwała się w jego działalności kwestia niepodległości.
6 sierpnia 1914 roku na czele oddziałów strzeleckich wyrusza z Krakowa, otwierając nową kartę w walce o odrodzenie państwa. To wtedy oddziały strzeleckie dotarły do Kielc i miasto na długi czas stało się dla nich bazą.
To tu 5 września 1914 roku na wzgórzach wsi Szydłówek doszło do uformowania Pierwszego Pułku Legionów Polskich pod komendą Józefa Piłsudskiego. Wszystkie te wydarzenia sprawiły, że na przełomie sierpnia i września 1914 roku Kielce stały się nieformalną „stolicą” odradzającej się Polski – stały się „Miastem Legionów”.
„Kielce są dla mnie czem pierwszy uśmiech ukochanej, czem pierwszy promień rannego brzasku” – tak o Kielcach mówił Marszałek Józef Piłsudski.