Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad wsparciem dla gmin uzdrowiskowych po pandemii. Zapowiadana pomoc wyniesie prawie miliard złotych.
Andrzej Gut-Mostowy podkreślał, że środki te pomogą polskim uzdrowiskom w rozwoju. Dodał, że ministerstwu zależy na tym, aby wszystkie z prawie pięćdziesięciu gmin uzdrowiskowych funkcjonujących w Polsce mogły wypełniać ofertę dla polskiego turysty w każdym wieku. Andrzej Gut-Mostowy podkreśla, że turystyka zdrowotna i senioralna to najszybciej rozwijające się segmenty turystyki. lubawski
Wojciech Lubawski, prezes Uzdrowiska zaznaczył, że jest to dobra informacja dla Buska oraz sanatoriów. Jeżeli jest 50 gmin uzdrowiskowych, to średnio wypada po 20 mln zł na gminę.
– Zapewne pieniądze zostaną przyznane samorządom, a nie poszczególnym firmom, ale myślę, że jeśli skierowane będą na poprawę sytuacji uzdrowisk to tylko się cieszyć. Jak na razie za mało znamy szczegółów, żeby dokładniej komentować sprawę – zaznacza Wojciech Lubawski.
Dodaje, że po wygaszeniu szpitala covidowego oraz dwóch izolatoriów w sanatorium Marconi i Oblęgorek, spółka przygotowuje się do przyjmowania pacjentów na rehabilitację kardiologiczną, neurologiczną i ogólnoustrojową, czyli te, które uwarunkowane są ratowaniem życia lub zdrowia. Liczy, że w styczniu przyszłego roku cały profil uzdrowiska będzie możliwy do uruchomienia.
– Jesteśmy wspierani przez NFZ, ale nie prowadzimy działalności tylko w oparciu o kontrakty z NFZ. To stanowi tylko 50 proc. naszej działalności. To pomaga przeżyć, ale czas jest trudny i musimy się z nim mierzyć – dodaje.
Michał Maroński, zastępca burmistrza Buska-Zdroju zaznacza, że gminy uzdrowiskowe zostały szczególnie dotknięte pandemią, brak kuracjuszy i turystów bardzo mocno ograniczył działalność zarówno podmiotów uzdrowiskowo – sanatoryjnych, hoteli i obiektów turystycznych, jak i samych samorządów. Jak mówi brak kuracjuszy i turystów, to brak środków na utrzymanie obiektów, miejsc pracy, a tym samym zmniejszenie wpływów do budżetu gmin, w postaci opłaty uzdrowiskowej, podatków, czy czynszów.
– Dlatego z optymizmem przyjęliśmy zapowiedź pana wiceministra Gut-Mostowy, o przystąpieniu do prac nad wsparciem rozwoju gmin uzdrowiskowych po pandemii. Nie znamy jeszcze szczegółów zapowiadanej pomocy, ale środki o których mowa, mogłyby po pandemii być wykorzystane przez gminy np. na kontynuację rozpoczętych inwestycji, utrzymanie infrastruktury uzdrowiskowej, czy poprawę sytuacji finansowej w związku ze znacznym obniżeniem dochodów gmin spowodowanych pandemią i zamrożeniem tej części gospodarki – dodaje.
To pomoc przewidziana w Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju 2.0 oraz z tzw. „antykryzysowej tarczy branżowej”. Tarcza branżowa przewiduje między innymi trzymiesięczne zwolnienie ze składek na ZUS, czy dodatkowe świadczenia postojowe w wysokości 2 tys. zł dopłaty dla firm do każdego miejsca pracy.