W tym roku jednak zwycięskie prace nie pojawią się na gmachu Kieleckiego Centrum Kultury. Powodem są oszczędności.
Augustyna Nowacka, dyrektor KCK-u wyjaśnia, że pojawiały się zarzuty, że imprezy organizowane przez tę instytucję są zbyt kosztowne.
– W przypadku konkursu „Życie jest piękne” mówimy o kwocie ponad 60 tysięcy złotych. Przeanalizowałam ten budżet, z czego wynikają te sumy i największą pozycją był wydruk wielkoformatowych fotografii, które były zamieszczane na budynku KCK – tłumaczy.
W tym roku zrezygnowano z tego elementu konkursu. W zamian zaplanowano wystawę najlepszych zdjęć w Galerii Sztuki Współczesnej „Winda”, natomiast w lipcu fotografie zostaną pokazane na ekspozycji na Placu Artystów.
– Każdy będzie mógł podjeść do tych zdjęć, na pewno więcej osób będzie mogło z bliska obejrzeć nagrodzone prace. Zamieścimy też informacje o autorach. Natomiast podczas wernisażu w „Windzie” będzie też możliwość porozmawiać z laureatami – wyjaśnia.
Koszt wydruku zdjęć na potrzeby prezentacji na budynku Kieleckiego Centrum Kultury wynosił 20 tysięcy złotych. Do tego dochodziły wydatki związane z montażem. Na planowane wystawy założono 10 tysięcy złotych. Oszczędność kształtuje się więc na poziomie ponad 10 tysięcy złotych.
Augustyna Nowacka wyjaśnia jednak, że teraz w związku z pandemią, ważna jest każda złotówka. Od marca Kieleckie Centrum Kultury ma dużo mniejsze dochody własne, otrzymało też 60 procent dotacji, dlatego dyrektor cieszy się, że mimo tych cięć, udało się zorganizować konkurs.
– Tegoroczna edycja konkursowa kosztowała około 35 tysięcy złotych, czyli to jest prawie połowa kwoty, którą dotychczas przeznaczaliśmy na ten cel. Wynika ona z wydruku kalendarza, honorariów jurorów i nagród konkursowych. Jeśli mówimy o szukaniu oszczędności, musimy gdzieś je znaleźć – mówi.
Augustyna Nowacka nie wyklucza, że kiedy sytuacja z koronawirusem się unormuje i Kieleckie Centrum Kultury wróci do sposobu pracy sprzed pandemii, nagrodzone prace z konkurs „Życie jest piękne” znów będą prezentowane na budynku.
Na tegoroczną edycję wpłynęło 376 zgłoszeń z całej Polski, w których było prawie 2 tysiące zdjęć. Jurorzy nagrodzili 12 prac, a 12 otrzymało wyróżnienie. Każdy z laureatów zwycięskich prac otrzymał nagrodę w wysokości 1 tys. zł.