Bardzo skromna będzie w tym roku „Barbórka”, czyli święto patronki górników św. Barbary. Jego wymiar ze względu na pandemię będzie symboliczny.
POWIAT KIELECKI
W Świętokrzyskiej Kopalni Surowców Mineralnych uroczystości ograniczą się do wręczenia odznaczeń kilku osobom przez przedstawiciela wojewody świętokrzyskiego – poinformował Jacek Michalski, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w zakładzie. Odznaczenia przyznane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę kilku osobom wręczy wojewoda świętokrzyski lub jego przedstawiciel. Natomiast wewnętrzne wyróżnienia jak nadawanie stopni górniczych, wręczenie dyplomów będą się odbywały na indywidualnych spotkaniach z prezesem spółki – wymienia Jacek Michalski. Nie odbędzie się w tym roku tradycyjna msza górnicza na kieleckiej Karczówce, gdzie znajduje się Kaplica Św. Barbary z figurą patronki górników – poinformował Stanisław Szrek, prezes Stowarzyszenia „Genius Loci Karczówka”.
– Zwykle odprawiana była w niedzielę, ale w tym roku jej nie będzie. Nie chcemy narażać zdrowia uczestników, gdyż w większości są to osoby starsze. Można jednak indywidualnie przyjść i pomodlić się przy ołtarzu św. Barbary. Prawdopodobnie nie odbędą się również obchody rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego – dodaje Stanisław Szrek.
Malownicze wzgórze Karczewskiej Góry było dobrze znane górnikom, pochodzącym z okolicznych miejscowości. 7 grudnia 1646 roku włościanin i górnik z Niewachlowa, Hilary Mala wydobył ze szpary ziemnej, zadziwiającej wielkości trzy bryły galeny, z których wykonano trzy posągi. Z największej z nich została wykonana rzeźba Świętej Barbary – patronki górników i umieszczona w klasztorze. Figura znajduje się w kaplicy pod wieżą dzwonnicy klasztornej. W latach 2009 – 2010 figura i kaplica poddane były gruntownej renowacji i naprawie. Posąg zrobiony z czystej galeny waży około 1800 kg.
POWIAT STARACHOWICKI
W Starachowicach z okazji dnia Świętej Barbary patronki miasta o godzinie 18.00 w kościele Wszystkich Świętych odprawiona zostanie msza dziękczynna za opiekę nad miastem.
Kojarzona przede wszystkim z górnikami i ludźmi ciężkiej pracy Barbara patronuje także górnikom starachowickim. Przez lata funkcjonowały tu kopalnie odkrywkowe rud żelaza, ostatnie szyby zostały zasypane w latach 60-tych XX wieku. Śladem tej przeszłości jest herb miasta, na którym znajduje się pyrlik i żelazko, czyli młoty górnicze na tle hutniczego kowadła. Z kolei przy wejściu do parku miejskiego jest kapliczka z figurą świętej Barbary. Dwa lata temu została gruntownie odnowiona i przy niej odbywała się corocznie główna część uroczystości. W tym roku zrezygnowano jednak z tradycyjnego przemarszu ulicami miasta.