Sabina Czernic za zestaw prac „Noc na morzu”, „Zachód słońca” i „Od-lot” zdobyła nagrodę główną podczas III Interdyscyplinarnego Konkursu Plastycznego dla osób niepełnosprawnych z terenu Kielc i powiatu kieleckiego.
Konkurs, który odbył się z inicjatywy Rotary Club Kielce, przy wsparciu Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach spotkał się z dużym zainteresowaniem. Napłynęło 50 prac. Nadesłały je zarówno osoby indywidualne, jak i domy opieki społecznej i warsztaty terapii zajęciowej.
Zbigniew Sender, prezydent klubu Rotary podkreślił, że to więcej zgłoszeń niż przed rokiem. Przyznał, że ta edycja stała pod znakiem zapytania.
– A jednak udało się. To były duże emocje i już prawie odwołaliśmy konkurs, ale ośrodkom bardzo zależy, żeby on się odbywał, bo przygotowują prace i bardzo sobie cenią, że mogą je pokazać w prawdziwej galerii. Zrobimy wszystko, żeby ten konkurs odbywał się co roku, żeby był tradycją - zaznaczył.
Najlepsze prace zostały nagrodzone. Główna nagroda trafiła do Sabiny Czernic – osoby niezwykle utalentowanej. Uprawia narciarstwo. Ma na swoim koncie wiele medali. Jest złotą i srebrną medalistką X Światowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych, które odbyły się w 2013 roku w Korei Południowej. Lada dzień wybiera się na obóz narciarski.
Ale Sabina lubi także malować. Tę pasję rozwija na zajęciach w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Przyznała, że nie spodziewała się głównej nagrody.
– Jest mi bardzo miło, że mam tę nagrodę, cieszę się. Malowanie jest dla mnie odskocznią od wszystkiego, mogę się artystycznie wyżyć, pomyśleć, można stworzyć swój własny, kolorowy świat – wyjaśniła.
Mama Sabiny, Róża Czernic dodaje, że tworząc swoje światy, jej córka jest konsekwentna i nie poddaje się krytyce. Dodatkowo pracuje w zakładzie aktywizacji zawodowej, a pogody ducha mogłaby jej pozazdrościć niejedna osoba.
O tym, że konkurs ma nie tylko artystyczny wymiar mówiła Anna Pluta ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Parkinsona w Kielcach:
– Konkurs jest piękną przygodą, jest celem, bo tak jak my pracowaliśmy faktycznie przez cały rok, etapami. Kiedy się dało grupowo, później już w domach. Jest też realną pomocą: niepełnosprawni mogą wykorzystywać swoje możliwości, nie czują się osamotnieni, to jest pretekst do wielu spotkań. To, że są organizowane takie konkursy, pokazuje że zmienia się sposób patrzenia na osoby z niepełnosprawnością, na różnorodność, bo tak naprawdę ci ludzie, tak jak każdy z nas wszyscy różnimy się od siebie i w tym jest całe bogactwo, bo gdybyśmy wszyscy byli jednakowi, byłoby strasznie nudno – podkreśliła.
Dla każdego otwarte są drzwi galerii sztuki współczesnej – wyjaśniła Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach. Tu, w Galerii Małej prezentowane są konkursowe prace.
– Otworzyliśmy szeroko naszą galerię na taką inicjatywę, ponieważ uważamy, że każdy rodzaj tworzenia wymaga uwagi. To są szczególne prace, tworzone przez szczególne osoby, które zmagają się z wieloma utrudnieniami, z niepełnosprawnościami fizycznymi i umysłowymi. Jury nagrodziło zarówno te prace, które są najcenniejsze artystycznie, jak i te, w które twórcy włożyli najwięcej pracy i cierpliwości, i które odgrywają rolę w terapii – tłumaczyła.
Na razie prace można zobaczyć tylko na stronie internetowej kieleckiego BWA i facebooku, ale Stanisława Zacharko-Łagowska zaprasza do galerii, jak już zostanie otwarta.
– Można zobaczyć, jak niepełnosprawni zmagają się z materią, z własnymi ograniczeniami i za każdym razem wygrywają – podkreśliła.
Finał III Interdyscyplinarnego Konkursu Plastycznego dla osób niepełnosprawnych z terenu Kielc i powiatu kieleckiego nieprzypadkowo odbył się w 3 grudnia. Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.
Laureaci III Interdyscyplinarnego Konkursu Plastycznego dla osób niepełnosprawnych z terenu Kielc i powiatu kieleckiego:
Nagroda główna:
Sabina Czernic za zestaw prac „Noc na morzu”, „Zachód słońca” i „Od-lot”;
Wyróżnienia:
– dla Adam Kozłowski za zestaw prac „Poranne moczary” i „Golgota”;
– za „Czyste symbole: Bohaterskie róże ogrodzie życia” praca zbiorowa powstała w wyniku aktywności wspólnej Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Parkinsona;
– dla Piotra Frańka za pracę „Czyste symbole: Niedopatrzenie”;
– dla Grzegorza Ściany za zestaw prac „Łodzie”, „Ruiny” i „Wśród zbóż”;
Nagroda specjalna:
– dla Joanny Staroń za zestaw prac „Obrus na niepogodę” i „Ptak prawie rajski”;
Nagroda specjalna Biura Wystaw Artystycznych:
– dla Małgorzaty Rauner za pracę „Kolorowy dziobak”.