Kolejnych 10 zdjęć pojawiło się na więziennym Murze Pamięci na Wzgórzu Zamkowym. W ten sposób zostało upamiętnionych już prawie 200 osób, które zginęły w kieleckim więzieniu lub stąd poszły na śmierć.
Sylwetki kolejnych postaci opracował Artur Szlufik z Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Historia każdej z nich jest inna, choć każda zakończyła się tragicznie.
Ksiądz Władysław Białek, proboszcz z Kuczkowa koło Włoszczowy został aresztowany przez Niemców, trafił do więzienia, a stąd do Auschwitz, gdzie zginął. Tak samo życie zakończył kielczanin, Edward Rutkiewicz – bojowiec PPS, legionista.
Z kolei oficer Wojska Polskiego, Mieczysław Janko-Sobocki z Kielc do więzienia trafił razem z żoną. Stąd wywieziony został na Stadion. Tam zginął w egzekucji.
Tragizm i okrucieństwo prześladowców pokazuje historia Józefa Glicy, młodego żołnierza Armii Krajowej z Obwodu Sandomierz – mówi Artur Szlufik:
– Po wojnie aresztowany przez komunistów. Był oskarżony o to, że posiadał broń, należał do Armii Krajowej. Siedział w więzieniu w Sandomierzu, w Kielcach, a potem został przewieziony pod Szczecin. Chorował na gruźlicę, prosił prezydenta Bieruta o przerwanie kary, ale zgody nie dostał. Kiedy był w ciężkim stanie trafił do szpitala, gdzie zmarł po 2 czy 3 miesiącach. W jego dokumentach jest wpis: został zwolniony z więzienia z powodu śmierci – mówi.
Upamiętnionych zostało również sześć osób z gminy Bieliny, związanych z konspiracją. Wśród nich jest Władysław Michalski, ojciec pisarza Józefa Ozgi-Michalskiego.
Artur Szlufik wyjaśnia, że dzięki tabliczkom ze zdjęciami, przywracana jest pamięć o tych, którzy walczyli o wolną Polskę.
– Upamiętniamy naszych bohaterów, bo jak pokazuje przykład postaci z Bielin, rolników, przez lata ich żyjący do dziś sąsiedzi myśleli, że to byli zwykli ludzie, a okazuje się, że to byli bohaterowie, którzy zginęli za wolność ojczyzny – podkreśla.
Pracownicy OMPiO apelują do rodzin osób, które trafiły do kieleckiego więzienia, by zgłaszali się do tej instytucji, ewentualnie dostarczali materiały. Posłużą one do przygotowania opracowań kolejnych sylwetek.