Wysoki poziom segregacji odpadów, wykorzystywanie zbiorników wodnych do celów rekreacyjnych, budowa farm fotowoltaicznych, czy wprowadzenie niskoemisyjnej komunikacji miejskiej to argumenty, które sprawiły, że miasto i gmina Końskie znalazły się na podium najbardziej ekologicznych gmin w kraju według dziennika „Rzeczpospolita”.
Pierwsze miejsce zajął Kraków, a trzecie Sopot.
Krzysztof Obratański burmistrz Końskich podkreśla, że plebiscyt oparto na analizie wydatków budżetowych dotyczących ochrony środowiska i na dokonaniach wykraczających poza bieżące obowiązki. W gminie Końskie poziom segregacji odpadów przekracza 50 proc., podczas gdy wymogiem ustawowym jest 30 proc. Zdaniem burmistrza, tak wysoki wskaźnik wynika z tego, że gmina wprowadziła już wiele lat temu system segregacji odpadów i zróżnicowała ceny za ich odbiór.
– W większości gmin taki system wszedł w 2013 roku, a u nas funkcjonuje od 2008, więc mieliśmy więcej czasu na uczenie się – mówi.
W Końskich tworzone są farmy fotowoltaiczne. Podpisano już umowę na powstanie farmy na kilkudziesięciu hektarach w Kornicy.
– Najstarsze panele zainstalowano w 2008 roku na pływalni miejskiej. Minielektrownia fotowoltaiczna pracuje od ponad roku na składowisku odpadów komunalnych.
Doceniono też rewitalizację stawów na Browarach, Starym Młynie, czy wreszcie duży projekt odnowy Sielpi.