Niemal 16 mln zł będzie kosztować rozbudowa uzdrowiskowego szpitala „Krystyna” w Busku-Zdroju. Zarządowi uzdrowiska udało się rozstrzygnąć przetarg na wykonanie zadania. 7 grudnia nastąpi przekazanie placu budowy. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma „Anna-Bud” z Bilczy.
Bernard Oziębły, dyrektor działu inwestycji Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A informuje, że prace obejmą rozbudowę szpitala o nowe kondygnacje.
– Budynek, w którym kiedyś mieściła się siedziba zarządu ma zyskać dwa dodatkowe piętra, na których będzie się mieścił oddział kardiologiczny wraz z salą intensywnej opieki kardiologicznej, natomiast pozostała część hotelowa od strony deptaka na Rzewuskiego, zostanie podniesiona o jedną kondygnację. Tam z kolei będą się mieścić łóżka do leczenia sanatoryjnego.
Wymienione zostaną także wszystkie instalacje. Obiekt zostanie poddany termomodernizacji, a pomieszczenia dotychczasowych piwnic w części wschodniej zaadaptowane zostaną na potrzeby biblioteki z czytelnią. Po modernizacji ma to być nowoczesna jednostka do leczenia schorzeń sercowo-naczyniowych. Wojciech Lubawski, prezes Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A. zaznacza, że placówka jest szpitalem niezwykle potrzebnym. Trafiają tutaj pacjenci po skomplikowanych operacjach oraz zabiegach.
– Choroby serca są jednymi z najczęściej występujących. Prowadzą do zaburzeń, są przyczyną śmierci. Musimy być komplementarni, w 100 proc. zabezpieczyć zdrowie naszych pacjentów. Najważniejsze jest podniesienie standardu i wymogów respektowanych przez NFZ oraz komfortu świadczonych usług.
Planowany czas zakończenia inwestycji to kwiecień 2022 r. Prace budowlane są możliwe dzięki ponad 90 proc. dofinansowania unijnego.
Po zakończeniu rozbudowy spółka przystąpi do kolejnego zadania. Oddział zostanie wyposażony w sprzęt do nowoczesnej diagnostyki i leczenia schorzeń sercowo-naczyniowych. Będą to m.in. respiratory, kardiomonitory, meble szpitalne. Całość projektu szacowana jest na 26 mln zł.
Uzdrowiskowy Szpital Kompleksowej Rehabilitacji „Krystyna” w Busku-Zdroju prowadzi leczenie w zakresie kardiologii, neurologii, leczenie ogólnoustrojowe i sanatoryjne. Najstarsza część obiektu pochodzi z okresu międzywojennego. Aktualnie szpital posiada około 300 miejsc, po modernizacji będzie łącznie około 400 łóżek.