Jaki zwierzak budzi u Państwa większe emocje? Nieco dziki i niezależny kot czy zawsze chętny do towarzystwa i zabawy pies? Kociarze i psiarze – obie grupy mają swoje argumenty przemawiające, że ich zwierzak jest najlepszy.
Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
PIES CZY KOT?
- KOT (50%)
- PIES (41%)
- NIE MAM ZDANIA (9%)
*****
Dziś jest środa, 2 grudnia, 337. dzień roku.
Do końca roku pozostało 29 dni.
Wschód słońca: 07:26
Zachód słońca: 15:24
Dzień trwa 7 godz. 58 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 8 godz. 43 minut.
Imieniny obchodzą: Balbina, Paulina, Rafał oraz Aurelia, Bibiana, Bibianna, Budzisław, Budzisława, Jan, Ludwina, Maria, Sulisław, Sylwan, Sylweriusz, Walenty, Walentyn, Wiktoryn, Zbylut.
*****
Przysłowie na dziś: „Gdy na początku grudnia pogoda stała zima będzie długo biała”
*****
Nietypowe święta:
Światowy Dzień Walki z Uciskiem
Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Zniesienie Niewolnictwa
Dzień Placków
*****
ŚRODA, 2 GRUDNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1863 r. – BRODY: Po bitwie pod Ociesękami oddziały powstania styczniowego pozostały na nocleg na miejscu by następnego dnia ruszyć na północ województwa. Dowodzony przez Kazimierza Błaszczyńskiego „Bogdan Bończa” oddział przed świtem 2 grudnia natknął się, w Brodach na kolumnę moskali pod dowództwem kapitana Steina. Powstańcy natarli na obozujących na dziedzińcu moskali i zranili 2 oficerów oraz kapitana sztabowego Masłowskiego. Zaatakowany oddział szybko stawił jednak opór a nawet przeszedł do kontrnatarcie wypierając powstańców., którzy mieli stracić 6 zabitych i 30 rannych.
ŚRODA, 2 GRUDNIA: W POLSCE
1853 r. – Jan Zeh otrzymał patent na destylację ropy naftowej.
1900 r. – Mieczysława Ćwiklińska zadebiutowała na scenie teatralnej.
1938 r. – wicepremier i minister skarbu Eugeniusz Kwiatkowski ogłosił 15-letni plan gospodarczy.
1941 r. – w Warszawie, pod konspiracyjnym nazwiskiem Adam Zawisza, zmarł Marszałek Polski Edward Śmigły-Rydz (ur. 11 marca 1886 r.), jeden z czołowych działaczy niepodległościowych przed I wojną światową, wybitny dowódca legionowy, komendant Polskiej Organizacji Wojskowej, dowódca 3 i 2 Armii podczas wojny polsko-bolszewickiej, po śmierci Józefa Piłsudskiego Generalny Inspektor Sił Zbrojnych, od 1936 r. Marszałek Polski, Naczelny Wódz w wojnie obronnej 1939 r., w latach 1939-41 internowany w Rumunii i na Węgrzech, powrócił do kraju i podjął próby włączenia się w działalność konspiracyjną. Zmarł w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach, pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 139).
1981 r. – siły bezpieczeństwa dokonały pacyfikacji studentów okupujących rozwiązaną Wyższą Oficerską Szkołę Pożarniczą w Warszawie.
ŚRODA, 2 GRUDNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
10:00 – Briefing prasowy online z udziałem minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg nt. rozstrzygnięcia konkursu o przyznanie certyfikatu Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej 2020 r.
11:30 – Konferencja prasowa online Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku nt. opracowanego nowego testu molekularnego na koronawirusa.
12:00 – Wideokonferencja prasowa z udziałem wiceministra infrastruktury, pełnomocnika rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcina Horały nt. programu wykupu nieruchomości CPK.
12:00 – Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk upamiętni 79. rocznicę śmierci Edwarda Rydza-Śmigłego, składając wieniec na jego grobie na Cmentarzu Powązkowskim.