Bank mleka laktacyjnego powstanie w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu. Marcin Zawierucha, dyrektor placówki informuje, że taki bank może mieć ogromne znaczenie dla noworodków.
– Nie ma czegoś takiego w województwie, a potrzeby są. Jest to pokarm, a w praktyce lek dla dzieci przedwcześnie urodzonych. Nie jestem lekarzem, ale po konsultacjach wiem, że kobiece mleko podawane wcześniakom sprzyja ich rozwojowi i przyspiesza chociażby przybieranie na wadze - tłumaczy Marcin Zawierucha.
Bank mleka laktacyjnego powstanie w centrum w pierwszym kwartale przyszłego roku. To nie jedyny nowy program, który chce uruchomić placówka. W planach są też badania ozdrowieńców, aby sprawdzić czy mają oni przeciwciała zwalczające koronawirusa. Ta wiedza jest ważna w przypadku pobierania osocza od takich osób.
Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego podkreśla, że już w tej chwili Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne ma wiodące laboratorium w regionie, które robi testy genetyczne wykrywające koronawirusa. Od marca specjaliści z Podzamcza wykonali ponad 75 tys. takich badań.
– Rola Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu pięknie się plasuje w walce z koronawiursem na terenie naszego województwa. Poza tym, w ramach naszego programu „Stop wirusowi” umożliwiamy mieszkańcom bezpłatne badania na obecność koronawirusa – mówi Andrzej Bętkowski.
Program bezpłatnych badań dla mieszkańców chwali poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. Jak twierdzi, w Podzamczu działa jedno z najnowocześniejszych laboratoriów w kraju, a mieszkańcy regionu na pewno skorzystają na rozszerzeniu zakresu badań, które planuje dyrekcja placówki.
Badania ozdrowieńców mają rozpocząć się na początku przyszłego roku.