24 listopada przypada Dzień Buraka. Jest to też często symboliczny koniec sezonu uprawy warzyw korzeniowych. O tej porze większość osób posiadających warzywniki w ogrodzie ma już wykopaną marchew, pietruszkę, selery i oczywiście buraki.
Jakie prace można jeszcze wykonywać na działce i w ogrodzie? Jakie uprawy da się przenieść na domowy parapet? (co hodujemy zimą?).
Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest wtorek, 1 grudnia, 336. dzień roku.
Do końca roku pozostało 30 dni.
Wschód słońca: 07:25
Zachód słońca: 15:25
Dzień trwa 8 godz. 00 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 8 godz. 41 minut.
Imieniny obchodzą: Blanka, Eligiusz, Natalia oraz Aleksander, Ananiasz, Antoni, Długomił, Edmund, Eligia, Florencja, Godzisław, Gosław, Gosława, Jan, Prokul, Rudolf, Rudolfa, Rudolfina, Sobiesław, Sobiesława
*****
Przysłowie na dziś: „Gdy zamarznie pierwszego grudnia wyschnie niejedna studnia ,gdy pierwszego pogoda służy to wczesną wiosnę i pogodną wróży”
*****
Nietypowe święta:
Światowy Dzień AIDS
Światowy Dzień Puszczania Bąków
Dzień Numizmatyków
Dzień Jubilera
*****
WTOREK, 1 GRUDNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1984 r. – WŁOSZCZOWA: młodzież Zespołu Szkół Zawodowych zawiesiła poświęcone dzień wcześniej krzyże w 17 klasach szkoły. Dyrekcja Placówki próbowała przeszkodzić działaniom uczniów. W tym samym dniu z inspiracji władz polityczno-administracyjnych zobowiązano kierownictwo szkoły do zdjęcia krzyży w godzinach wieczornych.
*****
WTOREK, 1 GRUDNIA: W POLSCE
1469 r. – podczas Sejmu w Piotrkowie wielki mistrz krzyżacki Henryk Reuss von Plauen złożył hołd lenny królowi Kazimierzowi IV Jagiellończykowi.
1916 r. – Legiony Polskie wkroczyły do Warszawy.
1918 r. – szachownica lotnicza stała się oznaką polskiego lotnictwa wojskowego.
1980 r. – Władze ZSRR przekazały gen. Tadeuszowi Hupałowskiemu i gen. Franciszkowi Puchale plany inwazji na Polskę pod pretekstem manewrów Układu Warszawskiego.
*****
WTOREK, 1 GRUDNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
# # #
Dziś zbierze się rząd, który zajmie się m.in. specustawą funduszową, której działanie chce przedłużyć do końca grudnia 2023 r. Chodzi o projekt noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 r. oraz niektórych innych ustaw. „W związku z przedłużaniem się stanu pandemii wywołanej wirusem SARS CoV-2 istnieje konieczność przedłużenia szczególnych i nadzwyczajnych rozwiązań, umożliwiających podejmowanie działań niwelujących negatywny wpływ pandemii na wdrażanie i realizację programów operacyjnych” – czytamy w wykazie prac legislacyjnych rządu.
Rada Ministrów zajmie się też projektem nowelizacji ustawy Prawo celne oraz niektórych innych, który ma wprowadzić rozwiązania usprawniające proces wydawania decyzji w sprawie wymiaru należności celnych i podatkowych z tytułu importu. Jak wskazano, decyzje celne i podatkowe wydawane są przez naczelnika urzędu celno-skarbowego, który przy określaniu należności celnych działa jako organ celny, a przy podatkowych – jako organ podatkowy. Oba rozstrzygnięcia są wynikiem przeprowadzenia dwóch odrębnych postępowań dotyczących tego samego stanu faktycznego związanego z importem towarów, odnoszą się zatem do tego samego zgłoszenia celnego, dotyczą tego samego towaru i tej samej osoby.
Kolejną propozycją, nad którą pochylą się członkowie rządu, będzie projekt zmian m.in. w ustawie o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, którego wnioskodawcą jest MSWiA.
# # #
Dziś o godz. 11.30 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się konferencja prasowa Prezydenta Andrzeja Dudy oraz minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg.