– Jestem ozdrowieńcem, słyszałem wiele apeli o oddawanie osocza, więc w tym celu w piątek udałem się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. Osocza jednak nie oddałem, bo była bardzo duża kolejka – rozżalony słuchacz zadzwonił na telefon interwencyjny Radia Kielce.
Zasugerował też, żeby centrum krwiodawstwa rejestrowało telefonicznie osoby chcące oddać osocze.
Zdzisława Sitarz-Żelazna, zastępca dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, przyznaje, że piątek jest dniem, w którym do placówki zgłasza się więcej dawców niż w innych dniach. Jednocześnie informuje, że rejestracja na konkretną godzinę funkcjonowała przez jakiś czas, ale nie zdała egzaminu.
– Oprócz osób, które były umówione na konkretną godzinę przychodziły też inne, które się denerwowały, że ktoś kto przyszedł później osocze oddaje wcześniej. Były niesnaski i kłótnie, w związku z tym zrezygnowaliśmy z umawiania na telefon – tłumaczy wicedyrektor.
Zdzisława Sitarz-Żelazna apeluje do dawców o cierpliwość i jednocześnie przypomina, że dawcą osocza może zostać osoba, która spełnia kilka wymogów.
– Osocze mogą oddać osoby, które przebyły zakażenie SARS-CoV-2, wyzdrowiały z COVID-19, która to choroba potwierdzona była badaniem wymazowym, a także takie u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów. Natomiast po 18 dniach od zakończenia izolacji osocze mogą oddać osoby, u których objawy choroby były skąpe. Osocze mogą również oddać osoby, które zakażenie przechodziły bez objawów, miały wykonane badania na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 i u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał – wyjaśnia Zdzisława Sitarz-Żelazna.
Osoby, które chciałyby oddać osocze, a mają wątpliwości czy mogą to zrobić, powinny skontaktować się z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Numery telefonów do tej instytucji: 41 335 94 01 lub 41 335 94 40.