30 tys. zł Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego przekaże Muzeum Historyczno-Archeologicznemu w Ostrowcu Świętokrzyskim na wykonanie skanu laserowego neolitycznych kopalń w Krzemionkach. Decyzję o przekazaniu pieniędzy podjęli radni sejmiku województwa świętokrzyskiego.
Jak mówi dr Andrzej Przychodni, dyrektor muzeum, skan pokaże podziemia i część powierzchni pola górniczego, które zwiedzają turyści, a także jednej z kopalń, do której zwykły turysta nie ma wstępu.
– To kopalnia nr 4, czyli ta, która jest dostępna tylko dla wybranej grupy zwiedzających. Rzadko tam zaglądają inni ludzie poza fachowcami zajmującymi się pradziejowym górnictwem – mówi Andrzej Przychodni.
Skan posłuży dokumentacji zabytków. Takie są wymogi komitetu światowego UNESCO. Efekty prac będą mogli obserwować jednak wszyscy turyści odwiedzający Krzemionki.
– Dają one możliwość w formie krótkiego filmu zaprezentowania praktycznie w całości zarówno podziemnych wyrobisk neolitycznych, jak i relacji tych wyrobisk w stosunku do sztucznego korytarza, z którego korzystają turyści – wyjaśnia Andrzej Przychodni.
Mówi, że skan ułatwi turyście wyobrażenie na jakiej głębokości się znajduje. Jeśli pozwoli na to pogoda, prace rozpoczną się jeszcze w tym roku, a zakończą na wiosnę.