Te w doniczkach już gotowe, te do ścięcia mają ostatnie chwile w ziemi. W gospodarstwach drzew iglastych rozpoczyna się najgorętszy sezon. O drzewko na choinkę trzeba dbać przez kilka lat, a opieka jest całoroczna.
– Zaczyna się od ziaren, które kiełkują do małych sadzonek, a potem rosną w naszych szkółkach. Po dwóch latach są wysadzane do właściwej gleby i tam przez kilka lat rosną, zanim staną się najważniejszą ozdobą Świąt Bożego Narodzenia – mówi Konrad Sabatowski, który w Wielkiej Wsi w gminie Wąchock prowadzi gospodarstwo z drzewkami na choinki.
Po kilku latach kształtowania jak najbardziej symetrycznego stożka przychodzi czas na sprzedaż jodeł i świerków.
– Już w październiku przesadzamy choinki do doniczek. Pracę można wykonać ręcznie, ale mamy specjalną maszynę do podcinania, która wykopuje całą bryłę korzeniową i znacząco ułatwia pracę – mówi.
Konrad Sabatowski dodaje, że nie zawsze uda się przedłużyć życie drzewka kupionego w doniczce. Jeżeli korzenie są przycięte bardzo krótko choinka nadaje się tylko do wyrzucenia po świętach.
– Można próbować przesadzić drzewko, które ma zachowaną bryłę korzeniową, ale trzeba pamiętać, aby go nie przegrzać i zapewnić odpowiednią wilgotność.
Sprzedawca powinien też wiedzieć, jak długo drzewko jest w donicy, aby mieć pewność, że przyjmie się w ogrodzie, powinno być w doniczce od kilku tygodni. To pozwoli ocenić, czy przyjęło się w nowych warunkach, a korzenie nie są przycięte za mocno. Takie drzewko w domu należy trzymać nie dłużej niż dwa, trzy tygodnie.
W najbliższych dniach rozpocznie się sprzedaż drzewek ciętych, najpopularniejszych wśród klientów. Co zrobić, aby drzewko spełniło nasze oczekiwania? Warto obejrzeć jego pień, jeżeli jest jasny w miejscu ścięcia oznacza, że drzewo było ścięte niedawno. Świadczą też o tym świeże krople żywicy. Jeśli jest ona biała, utleniona, to znaczy, że choinka już trochę leży. Igły natomiast powinny być miękkie. Należy też zwrócić uwagę na równomierne rozłożenie gałęzi i na to, by nie były zbyt cienkie, bo nie utrzymają ozdób choinkowych. I jeszcze zapach, świąteczną woń lasu zapewni sosna lub świerk, jodła, popularna w naszych domach nie pachnie.
Już na początku grudnia pojawią się w wielu miejscach sprzedawcy drzewek. Jeżeli zdecydujemy się na kupno choinki wcześniej, do świąt należy ją przetrzymywać w chłodnym miejscu, z pniem zanurzonym w wodzie. Ważny jest także sposób transportu. Choinka wieziona na dachu samochodu powinna być szczelnie owinięta folią, bo pęd powietrza wysusza igły, co w konsekwencji powoduje ich opadanie.