Popadła w ruinę, a teren wokół niej jest zdewastowany. Obecnie jest zapomniana, a jej zwiedzanie jest niemalże niemożliwe. Na początku minionego wieku willa należąca do przemysłowca i polityka robiła jednak wrażenie.
Znajduje się ona w Wolicy koło Chęcin, przy ulicy Senatorskiej. Została wybudowana z inicjatywy Joachima Hempla w 1910 roku. W 1937 roku wzniesiony w stylu secesyjnym i modernistycznym budynek, należący już wówczas do przemysłowca Zdzisława Krudzielskiego, spłonął. Willa została jednak odbudowana. Po II wojnie światowej przejęło ją Państwowe Gospodarstwo Rolne, następnie w połowie lat 70-tych minionego wieku zlokalizowano w niej Technikum Rolnicze. Kolejnym właścicielem willi została Spółdzielnia Rolnicza „Piast” w Chęcinach. Wkrótce potem obiekt popadł w ruinę. Dziś jest zdewastowany.
Joachim Hempel urodził się 16 maja 1858 roku w Warszawie. Kształcił się w Polsce i Austrii, z wykształcenia był inżynierem górniczym. Po zakończeniu nauki był inżynierem i dyrektorem kopalni węgla kamiennego w Sosnowcu oraz zakładów hutniczych w Czeladzi oraz właścicielem Domu Handlowego w Dąbrowie Górniczej. W latach 1895-1934 Joachim Hempel był właścicielem Zakładów Wapienniczych „Chęciny” w Wolicy. Dwa lata później został także właścicielem kilku kieleckich i podkieleckich zakładów wapienniczych i kamieniołomów. W latach 1919-1921 pełnił funkcję starosty kieleckiego, a od 1922 do 1927 roku był reprezentującym województwo kieleckie senatorem RP. W czasie drugiej wojny światowej Joachim Hempel mieszkał w Warszawie. Okoliczności jego śmierci nie są jasne. Zginął w 1944 roku zamordowany przez Niemców w czasie powstania warszawskiego. Inne źródła twierdzą, że po wkroczeniu do prawobrzeżnej części Warszawy Sowietów został aresztowany przez NKWD, po czym ślad po nim zaginął. Dziadek Joachima Hempla był profesorem na Uniwersytecie Warszawskim, założycielem Ogrodu Botanicznego w Warszawie. Z kolei syn Kazimierz, burmistrzem Chęcin.