Reprint pochodzącego z 1372 roku „Antyfonarza Kieleckiego” otrzymał prestiżową nagrodę KLIO. Nadaje ją Porozumienie Wydawców Książki Historycznej. Wydawnictwo Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Wydawnictwo Jedność, dzięki którym ukazał się reprint zostały wyróżnione w kategorii edytorskiej.
Profesor Krzysztof Bracha, pomysłodawca i redaktor publikacji nie ukrywa, że cieszy się z przyznania KLIO.
– To bardzo prestiżowa nagroda. Najbardziej prestiżowe wyróżnienie w Polsce przyznawane od 22 lat dla wydawnictw historycznych naukowych i popularno-naukowych. Tylko można się cieszyć i mieć kolejny bodziec do pracy – mówi profesor Krzysztof Bracha.
„Antiphonarium Kielcense. Antyfonarz Kolegiaty Kieleckiej” został wydany w formie reprodukcji fotograficznej i naukowo opracowany. W rękopisie znajduje się oficjum o świętym Stanisławie, czyli rymowany, śpiewany żywot świętego Stanisława ze Szczepanowa, biskupa krakowskiego, który poniósł śmierć męczeńską za panowania króla Bolesława Szczodrego.
Profesor Krzysztof Bracha podkreśla ogromną wartość rękopisu, na bazie którego powstał reprint.
– Rękopis oczywiście jest wybrany intencjonalnie. Ma nie tylko rangę lokalną, ale przede wszystkim ogólnopolską. To najstarszy rękopis w zbiorach regionalnych oraz najstarszy w Polsce rękopis datowany z zapisem słynnego hymnu „Gaude Mater Polonia” autorstwa Wincentego z Kielc – tłumaczy profesor Krzysztof Bracha.
Reprint „Antyfonarza” powstał z okazji jubileuszu 50-lecia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.