Wiesław Gołas i Leszek Mądzik – artyści pochodzący ze świętokrzyskiej ziemi znaleźli się w gronie laureatów Nagrody Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
Wyróżnienie jest przyznawane od 1997 roku artystom, twórcom i animatorom kultury za całokształt działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku.
Jak czytamy na stronie resortu, to prestiżowe wyróżnienie pozwala Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślić najważniejsze nurty i zjawiska, pojawiające się w polskiej kulturze, poprzez uhonorowanie osób, które je tworzą i reprezentują.
W tym roku w gronie osób uhonorowanych znalazł się urodzony w Kielcach Wiesław Gołas. Jeden z najwybitniejszych aktorów, który pracował w teatrze, filmie, telewizji, radiu oraz na estradzie. Do legendy przeszły jego interpretacje roli fredrowskiego Papkina, jak również występy kabaretowe (współpracował m.in. z kabaretami Koń, Dudek, Kabaretem Starszych Panów).
Przez 30 lat był jedną z najważniejszych osobowości aktorskich Teatru Dramatycznego. Następnie do 1992 r. pracował w zespole Teatru Polskiego w Warszawie. Nieprzemijającą popularność przyniosły mu role filmowe i telewizyjne, zwłaszcza w obrazach Jerzego Gruzy, Stanisława Barei, a także serialu „Czterej pancerni i pies”. Za osiągnięcia artystyczne Wiesław Gołas został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
W kategorii teatr nagrodę otrzymał Leszek Mądzik – artysta pochodzący w Bartoszowin w Górach Świętokrzyskich. W lutym tego roku obchodził 75 urodziny. Jeden z najznakomitszych artystów teatru plastycznego i teatru autorskiego w Polsce. Jeszcze jako student, w 1969 roku utworzył Scenę Plastyczną KUL. Teatr pozbawiony słów, tradycyjnego aktorstwa, operujący ciszą i dźwiękiem, oparty na scenografii, przestrzeni i grze światła. Artysta współpracuje jako scenograf i reżyser z wieloma zespołami w Polsce oraz za granicą. Za swoją działalność twórczą otrzymał wiele nagród i odznaczeń, w tym Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2008), Medal Papieskiej Rady ds. Kultury „Per artem ad Deum” (2008), Papieski Krzyż Zasługi „Pro Ecclesia et Pontifice” (2014), Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2015).
Na liście laureatów Dorocznych Nagród Ministra 2020 znalazło się 21 osób i dwie instytucje.
Warto wspomnieć także o nagrodzie honorowej w kategorii ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą, która trafiła do Biblioteki Narodowej za koordynację obchodów Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, digitalizację dorobku pisarza oraz wydanie Katalogu Archiwum Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Fundacji „Biblioteca Benedetto Croce” w opracowaniu Joanny Borysiak oraz uruchomienie (w porozumieniu ze spadkobiercami pisarza) serwisu internetowego poświęconego jego życiu i twórczości.