Nowoczesny ośrodek badawczo-naukowy powstał w ramach Instytutu Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Nową jednostką jest Centrum Badań i Ochrony Różnorodności Biologicznej.
Profesor Renata Piwowarczyk, kierownik nowej placówki mówi, że w ostatnich latach gwałtownie przybywa roślin zagrożonych wyginięciem. Część już zniknęła z naszej planety. Giną również przedstawiciele flory Polski.
– W ostatnich 150 latach wyginęło ponad 40 gatunków roślin, a ponad 120 jest krytycznie zagrożona wymarciem. W zasadzie na liście gatunków zagrożonych znajduje się co trzecia roślina naszej flory. W województwie świętokrzyskim mamy gatunki, które mają tu jedyne stanowiska w kraju - informuje profesor Renata Piwowarczyk.
Właśnie ochroną flory świętokrzyskiej będzie przede wszystkim zajmowało się Centrum Badań i Ochrony Różnorodności Biologicznej. Profesor Renata Piwowarczyk informuje, że na podległą jej placówkę składają się trzy jednostki.
– Pierwszą z nich jest już istniejące herbarium. Powstało ono w 1975 roku, a posiada ponad 150 tysięcy okazów roślin, porostów i grzybów, przede wszystkim z regionu świętokrzyskiego. Cenna jest również unikatowa i jedna z największych na świecie kolekcja roślin pasożytniczych – mówi profesor Renata Piwowarczyk.
Kolejną jednostką centrum jest organizowana właśnie pracownia banku nasion. Przechowywane tu będą w niskiej temperaturze nasiona zagrożonych roślin między innymi z naszego województwa. Celem będzie przywrócenie ich przyrodzie oraz zwiększenie liczebności rzadkich gatunków.
W trakcie organizacji jest również pracownia roślinnych hodowli i kultur in vitro. Będą tu prowadzone badania dotyczące na przykład kiełkowania i rozmnażania w laboratorium szczególnie cennych gatunków.
Centrum będzie współpracowało z Ogrodem Botanicznym w Kielcach, dzięki czemu łatwiej będzie chronić zagrożone gatunki roślin.