Głowę wilka z brązu odnaleźli koneccy członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Pasja” podczas misji archeologicznej w Chodliku w województwie lubelskim. Prawdopodobnie znalezisko było częścią bransolety z czasów cesarstwa rzymskiego.
Misja archeologiczna pod kierownictwem dr Łukasza Miechowicza z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN bada dawne osady Słowian i odkrywa historię naszych przodków w grodziskach między innymi w Chodliku. Koneckie stowarzyszenie historyczne „Pasja” uczestniczyło w poszukiwaniach i jak mówi prezes Radosław Nowek mają swój wkład w znajdowaniu skarbów. To, m.in., głowa wilka.
– To niewielki element o wymiarach 3 centymetry na 1 centymetr. Okazuje się, że na świecie znane są tylko dwie takie głowy. Datowane są na okres wczesnorzymski, czyli przed naszą erą – mówi pasjonat.
Jak dodaje Radosław Nowek, podobne głowy odnaleziono w Finlandii w miejscowości Huruksela oraz w Niemczech, w okolicy obozu rzymskiego w Wilkenburgu. Stąd przybliżone datowanie.
Wilk w starożytnym Rzymie poświęcony był bogowi wojny Marsowi, symbolizował też legiony rzymskie, jego wizerunek miał gwarantować powodzenie w walce.
Podczas ostatnich poszukiwań w Chodliku udało się też znaleźć wiele metalowych okuć od pasów i sakiew, guzików, a także monetę z XII wieku.
– Znaleźliśmy monetę potwierdzającą schyłek grodziska, pochodzącą z czasów Bolesława Kędzierzawego z 1147 roku. Samo grodzisko jest starsze – zaznacza.
Stowarzyszenie Historyczne „Pasja” ma na koncie m.in. udany udział w poszukiwaniach w okolicach Grunwaldu, czy na rzymskich polach w Wielkiej Brytanii. Ostatnio informowaliśmy o poszukiwaniach depozytu z karabinami w Sielpi Wielkiej.