Pandemia sprawiła, że wielu z nas zaczęło robić zakupy w sieci. Czy taka forma kupowania – odzieży, butów, sprzętu AGD czy mebli zostanie z nami na stałe czy wraz z pokonaniem koronawirusa z radością powrócimy do tradycyjnych zakupów?
Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest wtorek, 24 listopada, 329. dzień roku.
Do końca roku pozostało 37 dni.
Wschód słońca: 07:14
Zachód słońca: 15:31
Dzień trwa 8 godz. 16 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 8 godz. 25 minut.
*****
Imieniny obchodzą: Flora, Jan, Walenty oraz Aleksander, Andrzej, Biruta, Chryzogon, Dargorad, Dobrosław, Emilia, Felicjana, Felicjanna, Firmina, Franciszek, Jaśmina, Joachim, Pęcisław, Piotr, Protazy, Roman, Twardomir, Walentyn
*****
Przysłowie na dziś: „Deszcz w połowie listopada, tęgi mróz w połowie stycznia zapowiada”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Buraka
Katarzynki
*****
WTOREK, 24 LISTOPADA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1863 r. – STROJNÓW, gmina Pierzchnica: oddział powstańczy pod dowództwem Rzepeckiego idący na spotkanie z innymi oddziałami do Bałtowa został zaatakowany przez oddział moskali pod dowództwem Zagrjażskego. Powstańcy stracili 20 ludzi. Pozostałą garstkę 11 powstańców na zgrupowanie doprowadził jeden z oficerów.
1943 r.
– SECEMIN: żołnierze z oddziału partyzanckiego AK Mieczysława Tarchalskiego „Marcin” prawdopodobnie w okolicy Secemina pojmują dwoje podejrzanych cywili. Po przesłuchaniu przyznali się, że są niemieckim konfidentami. Wyrok wykonano wieczorem.
– SANDOMIERZ: Zbigniew Kabata „Bobo” i Janusz Lipski „Fala” obaj z oddziału partyzanckiego „Jędrusie” na podstawie wyroku sądu Polskiego Państwa Podziemnego wykonali wyrok na niemieckim konfidencie Gaszyńskim. Tego dnia konfident grał w meczu w piłkę nożną na Stadionie w Sandomierzu. W czasie przerwy, zawodnicy zostali na boisku (wedle ówczesnego zwyczaju), do którego dostęp miała również publiczność. „Bobo” i „Fala” skorzystali z okazji i weszli na płytę boiska, podobnie jak wielu innych kibiców. W pewnej momencie Zbigniew Kabata podszedł do Gaszyńskiego, odsunął ręką stojącego przy nim chłopca i strzelił szpiclowi dwukrotnie w plecy, a gdy ten zwalił się na ziemię, dołożył dla pewności jeszcze dwa strzały w głowę.
WTOREK, 24 LISTOPADA: W POLSCE
1644 r. – ustawiono figurę króla na kolumnie Zygmunta III Wazy w Warszawie,
1896 r. – szachista Jan Taubenhaus rozegrał pierwszą w Warszawie symultanę z 23 przeciwnikami,
1904 r. – w Warszawie zaczął funkcjonować areszt śledczy i więzienie karne przy ul. Rakowieckiej na Mokotowie, osławione szczególnie w okresie okupacji niemieckiej (więziono tu m.in. Janusza Kusocińskiego) oraz w okresie powojennym, kiedy to z polecania najwyższych władz komunistycznych więziono, torturowano oraz mordowano w nim przywódców Polskiego Państwa Podziemnego i działaczy niepodległościowych (m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”, rtm. Witolda Pileckiego, mjr. Zygmunta Szendzielorza ps. „Łupaszka”).
1944 r. – doszło do najtragiczniejszej w dziejach polskich kolei katastrofy w Barwałdzie Średnim (powiat wadowicki), w wyniku której zginęło około 130 osób, a ponad 100 zostało rannych.
1998 r. – z Biblioteki Naukowej PAN w Krakowie skradziono pierwodruk dzieła Mikołaja Kopernika O obrotach sfer niebieskich (De revolutionibus orbium coelestium).
WTOREK, 24 LISTOPADA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
10:00 – Briefing prasowy z udziałem minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg nt. rozstrzygnięcia programu Maluch+ dla gmin na utworzenie nowych miejsc opieki dla dzieci do lat 3.
12:00 – Konferencja prasowa zapowiadająca Festiwal Teatralny Boska Komedia w Krakowie.