„Zomoza” – to tytuł najnowszego filmu, nad którym pracuje pochodzący z Kielc reżyser i scenarzysta, Konrad Łęcki. Obraz będzie nawiązywał do czasów stanu wojennego. Będzie to film krótkometrażowy – wyjaśnia reżyser.
– Na razie są to próbne zdjęcia. To historia młodego żołnierza, więcej nie chciałbym mówić, bo zdradzę całą fabułę i przestanie to być dla kogokolwiek ciekawe. Akcja dzieje się w 1982 roku, czyli stan wojenny jest w pełni – dodaje Konrad Łęcki.
Zdjęcia powstają w Kielcach i ich okolicach, a także w Skarżysku Kamiennej, w plenerach i wnętrzach przypominjących te sprzed 40 lat. Obraz jest realizowany z ogromną dbałością o wszelkie detale. Jak podkreśla Konrad Łęcki czuwa nad tym producent, Zbigniew Kowalski, znany w regionie historyk, twórca rekonstrukcji historycznych.
– Ponieważ jest to formuła krótkiego metrażu, to pan Zbigniew Kowalski korzysta z życzliwości wielu osób i instytucji i wiem, że z taką życzliwością się spotyka – zaznacza.
W obsadzie są dwaj kieleccy aktorzy – Błażej Twarowski z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” oraz Michał Pustuła z Teatru Ecce Homo. Oprócz nich zobaczymy artystów z Wrocławia, Warszawy i Radomia. Nie zabraknie Roberta Wrzoska, z którym reżyser stale pracuje. Pojawią się także osoby ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów z Kielc.
Zabraknie natomiast znanych aktorów serialowych, bo jak tłumaczy Konrad Łęcki, to celowy wybór.
– Do swoich produkcji nie szukam znanych aktorów, bo znani aktorzy grają we wszystkich filmach, i ta obsada powtarza się. Dlatego ja staram się dać szansę artystom, którzy nie są w niczym gorsi, ale nie mają szansy zaprezentować się szerzej, bo nie każdy ma czas jeździć na castingi – zauważa.
Zdjęcia potrwają jeszcze kilka tygodni, natomiast jak mówi reżyser, na premierę będziemy musieli poczekać rok.
– Emisja tego filmu jest planowana na grudzień 2021 roku, kiedy będziemy obchodzić okrągłą rocznicę, 40 lat od wprowadzenia stanu wojennego – podkreśla.
„Zomoza” będzie kolejnym obrazem Konrada Łęckiego, który nawiązuje do stanu wojennego. W 2012 roku premierę miała etiuda, zatytułowana „Grudniowe rozmowy”, prezentująca losy trzech żołnierzy, którzy z powodu wybuchu stanu wojennego nie mogą terminowo wyjść z wojska.
Kielecki artysta specjalizuje się w filmach o tematyce historycznej. Ma na swoim koncie między innymi film „Pre mortem” – jego film dyplomowy, który jest opowieścią o losach polskich oficerów zamordowanych w kwietniu 1940 r. w Katyniu, natomiast w 2017 roku premierę miał „Wyklęty”.
Obecnie także pracuje na kolejnymi historycznymi produkcjami: „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskiej” oraz „Łuna”. Jest również reżyserem serialu telewizyjnego „Korona królów”.