„Ziemia buska w poezji i prozie widziana oczami seniorów” – to tytuł najnowszej książki wydanej przez Towarzystwo Miłośników Buska-Zdroju oraz Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej. Publikacja poświęcona jest budowie hospicjum i innych wydarzeniach z różnych okresów jego budowy.
Ewa Marciniec, dyrektor biblioteki informuje, że publikację otwierają teksty osób zaangażowanych w dzieło budowy hospicjum: Mariana Jaworskiego z Kielc, reprezentującego „Zespół Katolików Świeckich”, Jarosława Zatorskiego i ks. prałata Marka Podymy. Dodaje, że bez nich idea tego hospicjum nie miałaby właściwie szans na realizację.
– Całości dopełniają utwory poetyckie i prozatorskie seniorów. Wiele tu pięknych strof o naszym Busku i całym Ponidziu. Wiele interesujących opowieści o często mało znanych wydarzeniach, które dzięki drukowi ocaleją od zapomnienia. Warto przecież takie pamiętać. Warto coś przekazać następnym pokoleniom. Na kultywowaniu tradycji, kultury i znajomości historii, opiera się przecież byt narodu – mówi Ewa Marciniec.
Dyrektor dodaje, że pośród kilkunastu autorów, którzy występują w tej publikacji, znajduje się regionalista, pisarz, etnograf i publicysta Franciszek Rusak, jak również pracownik biblioteki starszy kustosz, a zarazem poeta Artur Osiński. Książka zawiera także teksty buskich poetek: Marii Mazur czy choćby Jadwigi Karczewskiej.
– W publikacji znajduje się wiele kolorowych zdjęć z różnych okresów budowy hospicjum i różnych wydarzeń, podczas których starano się o finanse na dalszą budowę hospicjum. Jest ona dostępna w naszej bibliotece do wypożyczenia, ale mamy również kilka egzemplarzy dla naszych czytelników do bezpłatnego przekazania – zaznacza.
Książka ta została wydana przy wsparciu finansowym Europejskiego Funduszu Wsi Polskiej w Warszawie.