Stacja edukacyjna poświęcona topoli kanadyjskiej powstała w ostrowieckim parku miejskim. Utworzono ją w miejscu, gdzie wycięto kilkudziesięcioletnie drzewo, które zagrażało bezpieczeństwu. Topola zyskała jednak drugie życie.
Topola kanadyjska nie występuje naturalnie w Polsce. Ta, którą wycięto, posadzona była w latach 60. Ten gatunek jest bardzo kruchy i zagraża bezpieczeństwu.
Milena Kostucha z referatu zieleni miejskiej informuje, że pień miał w obwodzie 435 cm. Mimo że została ścięta, nadal pełni ważne funkcje, np. edukacyjne.
– Zostały ułożone dwie kłody. Jedna o długości 2,5 metra, druga ok. 3 metrów. Mają one średnice ok. 1,3 m. Zostały ułożone na sześciu drewnianych podporach. W ten sposób spełniają rolę edukacyjno-przyrodniczą – informuje Milena Kostucha.
Obok ustawiono także dwie tablice, z których dowiedzieć się możemy więcej o gatunku topoli kanadyjskiej. Z pierwszej możemy wyczytać podstawowe informacje o gatunku.
– Na pierwszej tablicy jest zdjęcie topoli, pokrój drzewa i cała korona. Na drugiej natomiast znajduje się przekrój pnia oraz słoje roczne, dzięki czemu możemy nauczyć się jak liczyć wiek drzewa – mówi Milena Kostucha.
Z pozyskanego drewna wykonano także trzy stoliki i dwanaście siedzisk.