Trwa plebiscyt PWN na „Młodzieżowe Słowo Roku”. W tym roku zgłoszono rekordowo ponad 100 tysięcy słów i wyrażeń. Odzwierciedlają one obecną rzeczywistość. Najwięcej nowych wyrażeń związanych jest z pandemią.
Czy znają Państwo nowe słowa związane z koronawirusem? Czy język młodzieżowy jest zrozumiały?
CZY JĘZYK MŁODZIEŻOWY JEST ZROZUMIAŁY?
- ROZUMIEM KILKA MŁODZIEŻOWYCH SŁÓW (64%)
- ROZUMIEM WSZYSTKIE MŁODZIEŻOWE SŁOWA (21%)
- JĘZYK MŁODZIEŻOWY NIE JEST DLA MNIE ZROZUMIAŁY (14%)
Kontakt do nas: 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest środa, 18 listopada, 323. dzień roku.
Do końca roku pozostało 43 dni.
Wschód słońca: 07:04
Zachód słońca: 15:37
Dzień trwa 8 godz. 32 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 8 godz. 08 minut.
Imieniny obchodzą: Roman, Tomasz oraz Agnieszka, Aniela, Cieszymysł, Filipina, Gabriela, Galezy, Hezychiusz, Józefa, Karolina, Klaudyna, Leonard, Noe, Odo, Odon
*****
Przysłowie na dziś: „Gdy w listopadzie wody się podniosą, to snadź w zimie deszcze roszą”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Systemów Informacji Geograficznej
Światowy Dzień Bicia Rekordów
Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc
Międzynarodowy Dzień Sztuki Islamu
Dzień Myszki Miki
Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach
*****
ŚRODA, 18 LISTOPADA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1943 r. – GAJÓWKA SZYSZKI KOŁO NAKŁA: zgodnie z wcześniejszym porozumieniem oddziałowi AK Mieczysława Tarchalskiego ps. „Marcin” podporządkował się oddział BCH dowodzony przez ppor. Aleksandra Seweryna ps. „Bartosz”. W ten sposób powstał trzeci kompanijny batalion, który był w tym czasie największą jednostką partyzancką w Okręgu Kielce AK.
ŚRODA, 18 LISTOPADA: W POLSCE
1489 r. – na zamku w Radomiu wielki mistrz zakonu krzyżackiego Johann von Tieffen złożył hołd lenny królowi Kazimierzowi IV Jagiellończykowi,
1655 r. – Potop szwedzki: rozpoczęło się oblężenie Jasnej Góry,
1914 r. – I wojna światowa: zakończyła się bitwa pod Krzywopłotami,
1918 r.:
– powołano do życia Straż Kolejową.
– Józef Piłsudski powołał pierwszy rząd II Rzeczypospolitej pod przywództwem działacza lewicy niepodległościowej Jędrzeja Moraczewskiego.
1965 r. – biskupi polscy wystosowali do biskupów niemieckich list ze słynnym zdaniem: „Udzielamy wybaczenia i prosimy o nie, co miało realizować Ewangeliczną zasadę pojednania”. List stał się pretekstem do zmasowanej akcji propagandowej władz komunistycznych wymierzonej w Kościół katolicki.
ŚRODA, 18 LISTOPADA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Dzisiaj Sejm rozpocznie zaplanowane na trzy dni posiedzenie; posłowie mają przeprowadzić drugie czytanie projektu noweli PiS o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Celem zmian jest udzielenie wsparcia przedsiębiorstwom działającym w branżach, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z nowymi zasadami bezpieczeństwa, czy też ponoszącym koszty związane z obostrzeniami sanitarnymi skutkującymi spadkiem frekwencji. Projekt zakłada wprowadzenie jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego dla osób, które prowadziły na dzień 30 września 2020 r. działalność w branżach gastronomicznej, fitness, targowej, estradowej, filmowej, rozrywkowej i rekreacyjnej, fotograficznej i fizjoterapeutycznej. Warunkiem do otrzymania takiego świadczenia jest uzyskanie w październiku albo listopadzie 2020 r. niższego co najmniej o 40 proc. przychodu z tej działalności, w stosunku do przychodu uzyskanego odpowiednio w październiku albo listopadzie w 2019 r.
Sejm ma też przeprowadzić pierwsze czytanie rządowego projektu noweli ustawy o działach administracji rządowej. Projekt wpłynął do Sejmu w poniedziałek, przewiduje między innymi wyodrębnienie nowych działów administracji rządowej: geologia, leśnictwo i łowiectwo oraz centrum administracyjnego rządu.
Posłowie prawdopodobnie przeprowadzą też drugie czytanie projektu zmian w Karcie Nauczyciela, w którym zaproponowano wydłużenie do 14 dni czasu na zawiadomienie rzecznika dyscyplinarnego o podejrzeniu popełnienia przez nauczyciela „czynu naruszającego prawa i dobro dziecka”, a także doprecyzowanie, że o podejrzeniu popełnienia takiego czynu nie zawiadamia się rzecznika dyscyplinarnego, jeżeli okoliczności bezspornie wskazują, że do takiego czynu nie doszło. Zgodnie ze znowelizowaną w czerwcu 2019 r. Kartą nauczyciela dyrektor szkoły musi w ciągu trzech dni powiadomić rzecznika dyscyplinarnego nauczycieli, jeśli jego zdaniem doszło do „czynu naruszającego prawa i dobro dziecka”. Zapis spotkał się z falą krytyki środowisk nauczycielskich.
Drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, który przewiduje zwiększenie dofinansowanie do funduszu o 3 mld zł – to kolejny planowany punkt prac sejmowych.
Możliwe, że Sejm ponownie zajmie się sprawą powołania Rzecznika Praw Obywatelskich. Znowu jedyną kandydatką na tę funkcję jest Zuzanna Rudzińska-Bluszcz; jej kandydaturę ponownie zgłosiły kluby: Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy wraz z posłami PSL. Kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskiej nie zamierza, podobnie poprzednio, zgłaszać klub Prawa i Sprawiedliwości. Rudzińską-Bluszcz poparło do tej pory ponad tysiąc organizacji społecznych. Kadencja obecnego RPO Adama Bodnara upłynęła 9 września.
# # #
Przyszłość relacji transatlantyckich i NATO, wpływ zmiany klimatu na bezpieczeństwo, polityka Rosji wobec Kaukazu oraz stosunki UE z Białorusią to niektóre z tematów konferencji The Road to Warsaw Security Forum. Środa będzie drugim dniem spotkania, z powodu pandemii zorganizowanego w tym roku online. Tegoroczni ucestnicy konferencji to m. in. zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana, były naczelny dowódca sojuszniczych sił w Europie i głównodowodzący sił USA w Europie Curtiss M. Scaparotti, były dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie Ben Hodges, a także szef Sztabu Generalnego WP gen. Rajmund Andrzejczak. Wśród mówców są także przywódczyni białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska, dyplomaci, wśród nich zastępca sekretarza stanu USA Stephen Biegun, przedstawiciele resortów obrony, eksperci ds. bezpieczeństwa i polityki międzynarodowej.
Warsaw Security Forum to konferencja organizowana od 2014 r. przez Fundację Pułaskiego w partnerstwie z NATO i Biurem Bezpieczeństwa Narodowego. Współorganizatorem tegorocznego WSF jest The German Marshall Fund of United States, a partnerami są MSZ, Rada Europy, Fundacja Konrada Adenauera i Centrum Studiów Europejskich im. Wilfrieda Martensa.