Coraz większy dostęp do informacji, pęd do wiedzy oraz kult racjonalnego myślenia – to niewątpliwie elementy składowe dzisiejszych czasów. Jednak wyniki badań pokazują, że w coraz bardziej zracjonalizowanym świecie wiara w przesądy w Polsce jest wciąż żywa. Zwyczaje przynoszące szczęście lub pozwalające uniknąć pecha, są wśród Polaków bardzo powszechne. Dziś jest Dzień Czarnego Kota. Czy jesteśmy przesądni?
Co jeszcze oprócz czarnego kota przebiegającego drogę ma wpływ na naszą przyszłość?
W PRZESĄDY...
- NIE WIERZĘ (67%)
- WIERZĘ, ALE NIE WE WSZYSTKIE (28%)
- WIERZĘ WE WSZYSTKIE (6%)
Kontakt do nas – 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest wtorek, 17 listopada, 322. dzień roku.
Do końca roku pozostało 44 dni.
Wschód słońca: 07:03
Zachód słońca: 15:39
Dzień trwa 8 godz. 35 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 8 godz. 05 minut.
Imieniny obchodzą: Grzegorz, Hugo, Salomea oraz Alfeusz, Arabella, Dionizy, Drogomir, Drogoradz, Elżbieta, Floryn, Hugon, Jan, Jozafat, Roch, Sulibor, Wiktoria, Zacheusz, Zbysław
*****
Przysłowie na dziś: „Od świętej Salomei zima jest w nadziei”
*****
Nietypowe święta:
Światowy Dzień Krwi Pępowinowej
Ogólnopolski Dzień Bez Długów
Dzień Czarnego Kota
Dzień Baklawy
Dzień Studenta
Światowy Dzień Wcześniaka
*****
WTOREK, 17 LISTOPADA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1944 r. – UROCZYSKO SUCHORÓŻDŻKA: po przekroczeniu szosy Starachowice – Tychów batalion sandomierski (część zdemobilizowanego 2. pp Leg. AK) udający się w swoje rodzinne strony wpadł w niemiecką zasadzkę. Idąca w straży przedniej 4. kompania „Jędrusie” pod dowództwem Romana Niewójta „Burza” natychmiast odpowiedziała ogniem. Z pomocą przyszła jej 7. kompania, którą dowodził Marian Osuch „Sten”. Wspólny kontratak zmusił Niemców do ucieczki. W walce poległo dwóch żołnierzy AK: strzelec Józef Pęcek „Junak” i strzelec Jan Krala „Kokoszka”, a siedmiu innych było rannych.
*****
WTOREK, 17 LISTOPADA: W POLSCE
1370 r. – Ludwik Węgierski został królem Polski.
1892 r. – założono Polską Partię Socjalistyczną.
1989 r. – w Warszawie obalono pomnik jednego z twórców komunistycznego terroru Feliksa Dzierżyńskiego, usytuowany na placu jego imienia. Plac powrócił do przedwojennej nazwy Plac Bankowy, a wydarzenie stało się jednym z symboli upadku komunizmu w Polsce.
*****
WTOREK, 17 LISTOPADA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczynają dziś dwudniową wizytę na Litwie. Duda ma się spotkać z prezydentem Gitanasem Nausedą, przewidziane jest także wystąpienie polskiego prezydenta w litewskim parlamencie. W programie wizyty jest również spotkanie z deputowanymi reprezentującymi społeczność polską na Litwie. Duda i Nauseda reaktywują też działalność Rady Prezydenckiej Polski i Litwy.
Wizyta pary prezydenckiej następuje krótko po wyborach i utworzeniu nowej koalicji rządzącej na Litwie. Prezydent spotka się z kończącym kadencję premierem Sauliusem Skvernelisem i z mającą objąć to stanowisko Ingridą Szimonyte.
Rozmowy mają dotyczyć przezwyciężania społeczno-ekonomicznych skutków pandemii, dwustronnej współpracy politycznej, ekonomicznej i bezpieczeństwa. Prezydenci obu państw zainaugurują obrady zorganizowanego w formule telekonferencji forum gospodarczego.
# # #
Dziś rozpoczyna się międzynarodowa konferencja Warsaw Security Forum. Z powodu pandemii tegoroczna edycja jest organizowana online. Tematy tegorocznego Forum to m. in. przyszłość relacji transatlantyckich i NATO, wpływ zmiany klimatu na bezpieczeństwo, polityka Rosji wobec Kaukazu oraz stosunki UE z Białorusią.
Wśród 400 uczestników z 40 krajów są były naczelny dowódca sojuszniczych sił w Europie i głównodowodzący sił USA w Europie Curtiss M. Scaparotti, były dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie, obecnie analityk Ben Hodges, a także szef Sztabu Generalnego WP gen. Rajmund Andrzejczak. Zapowiedziano także udział przywódczyni białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej, dyplomatów, wśród nich zastępcy sekretarza stanu USA Stephena Bieguna, przedstawicieli resortów obrony, ekspertów ds. bezpieczeństwa i polityki międzynarodowej.
Konferencja jest organizowana przez Fundację Pułaskiego i The German Marshall Fund of the United States; strategiczni partnerzy to NATO i Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.
# # #
Dziś odbędzie się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o policji autorstwa Klubu Parlamentarnego Lewicy. Chodzi o wprowadzenie zmian, które obligowałyby policjantów działających w tzw. pododdziałach zwartych, do noszenia umundurowania z przypiętym imiennikiem. Miałoby to umożliwić identyfikację funkcjonariuszy nadużywających swoich uprawnień podczas demonstracji.
Zgodnie z obecnym porządkiem prawnym policjanci powinni na umundurowaniu nosić znak identyfikacji imiennej obejmujący inicjał imienia oraz nazwisko funkcjonariusza. Wyjątkiem są policjanci działający w pododdziale zwartym, kompanii reprezentacyjnej i kompanii honorowej.
Propozycja Lewicy jest wynikiem m.in. wydarzeń podczas demonstracji środowisk LGBT+, czy ostatnich demonstracji przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego, a także niedawnego Marszu Niepodległości.