Rozpoczęła się modernizacja zabytkowego budynku Domu Ariańskiego znajdującego się przy ulicy Batalionów Chłopskich w Pińczowie. Na remont obiektu zwanego też drukarnią ariańską minister kultury i dziedzictwa narodowego przyznał dofinansowanie w wysokości 440 tysięcy złotych.
Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa podkreśla, że to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta. Dodaje, że remont pozwoli zabezpieczyć obiekt przed dalszym niszczeniem.
– Wymienione zostaną posadzki, wszystkie instalacje oraz sieci. Ponadto, budynek zostanie zabezpieczony przed wilgocią, wykonane zostanie nowe ogrzewanie oraz częściowa wymiana pokrycia dachowego, przewidziano także wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Również skwer przed budynkiem zostanie odpowiednio zagospodarowany – mówi burmistrz.
W obiekcie mają być prowadzone m.in. szkolenia i wykłady o tematyce historyczno-kulturalnej.
– Głównym celem inwestycji jest udostępnienie budynku dla zwiedzających. Będą tam także organizowane wystawy. Będziemy się mogli chwalić pięknymi zabytkami z przełomu XVI/XVII wieku, jak muzeum regionalne, synagoga. Do tego dojdzie nam wyremontowany Dom Ariański – zaznacza.
W budynku powstanie też punkt informacji turystycznej, gdzie odwiedzający Pińczów goście będą mogli zapoznać się z ofertą atrakcji i zabytków. Prace będą kosztować ponad 1,1 mln zł. Wkład własny gminy wynosi ponad 671 tys. złotych.
Dom Ariański to jedyna zachowana renesansowa kamienica mieszczańska w Pińczowie. Prawdopodobnie mieszkał w niej znany jedynie z imienia Daniel z Łęczycy, który był drukarzem kalwińskim. Stąd potoczna nazwa Dom Ariański.
Kamienica została zbudowana przez kamieniarzy włoskich z wapienia pińczowskiego, ścianą frontową przypomina florencki pałac Strozzich, ze względu na tzw. rustykę (ułożone na przemian ciosy kwadratowe i prostokątne).
Podczas I i II wojny światowej budynek został uszkodzony i odrestaurowany w 1948 roku. Od 1952 do 2011 r. mieścił się tam oddział Archiwum Państwowego w Kielcach, przechowujący dokumenty głównie z XIX i XX w., dotyczące miasta i regionu. Obecnie budynek należy do Gminy Pińczów, a muzeum regionalne w Pińczowie sprawuje nad nim opiekę.