Od 1996 roku na podstawie rezolucji Zgromadzenia Ogólnego NZ 16 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji.
Według deklaracji ONZ tolerancja jest wartością moralną. Jest częścią „kultury pokoju”, a pokój nie jest zadaniem jedynie dla rządów czy organizacji międzynarodowych. Tworzenie „kultury pokoju”, bycie tolerancyjnym wymaga zaangażowania każdego z ludzi. Tolerancja wyklucza agresję, wrogość, zabijanie, walkę. Być tolerancyjnym oznacza wykazywać zrozumienie dla kogoś, kto jest inny. Przecież „inny” nie oznacza „gorszy”. Co tolerować można, a czego tolerować się nie da?
Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest poniedziałek, 16 listopada, 321. dzień roku.
Do końca roku pozostało 45 dni.
Wschód słońca: 07:01
Zachód słońca: 15:40
Dzień trwa 8 godz. 38 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 8 godz. 02 minuty.
Imieniny obchodzą: Edmund, Marek oraz Audomar, Ariel, Aureliusz, Dionizy, Eucheriusz, Gertruda, Łucja, Małgorzata, Niedamir, Otmar, Patrokles, Piotr.
*****
Przysłowie na dziś: „Deszcz w Marka, ziemia w lecie jak skwarka”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Tolerancji
Dzień Służby Zagranicznej RP
*****
PONIEDZIAŁEK, 16 LISTOPADA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1794 r. – RADOSZYCE: ostateczne rozwiązanie oddziałów powstańczych Insurekcji Kościuszkowskiej przez naczelnika Tomasza Wawrzeckiego i kapitulacja przed gen. Fiodorem Denisowem.
PONIEDZIAŁEK, 16 LISTOPADA: W POLSCE
1846 r. – Austria dokonała aneksji obszaru Wolnego Miasta Krakowa (tzw. Rzeczypospolitej Krakowskiej).
1914 r. – IV i VI Batalion 1. Pułk Legionów Polskich dowodzone przez Tadeusza Wyrwę-Furgalskiego oraz dywizjon artylerii Ottokara Brzozy-Brzeziny stoczył trwającą trzy dni bitwę pod Krzywopłotami niedaleko Olkusza, odnosząc zwycięstwo nad doborowymi i przeważającymi liczebnie oddziałami strzelców syberyjskich. W walkach poległo ponad 60 legionistów, a prawie 200 odniosło rany.
1918 r. – w depeszy do wszystkich rządów świata Józef Piłsudski ogłosił powstanie Niepodległego Państwa Polskiego. W depeszy stwierdzano m.in. Państwo Polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd Polski zastąpi panowanie przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła nad losami Polski – przez ustrój zbudowany na porządku i sprawiedliwości. Opierając się na Armii Polskiej pod moją komendą, mam nadzieję, że odtąd żadna armia obca nie wkroczy do Polski, nim nie wyrazimy w tej sprawie formalnej woli naszej. Jestem przekonany, że potężne demokracje Zachodu udzielą swej pomocy i braterskiego poparcia Polskiej Rzeczypospolitej Odrodzonej i Niepodległej.
1919 r. – oddziały Wojska Polskiego zdobyły Kamieniec Podolski.
1982 r. – wycofany ze służby żaglowiec „Dar Pomorza” został przekazany Centralnemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku.
PONIEDZIAŁEK, 16 LISTOPADA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
11:00 – Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformuje o postępie prac w organizacji wojskowego tymczasowego szpitala dla pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 oraz możliwości pracy w tej placówce.
12:00 Konferencja prasowa nt. zakupu budynku dawnego Szpitala Bersohnów i Baumanów na rzecz Muzeum Getta Warszawskiego, z udziałem m.in. wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina.
13:00 – zapalenie zniczy przy murze getta warszawskiego w 80. rocznicę zamknięcia granic getta.