Październik i listopad, to miesiące, w których bardzo często występuje zjawisko mgły. Nasz radiowy synoptyk Marek Stefaniec wyjaśnia, że, by powstała mgła potrzebne są trzy czynniki, które w przyrodzie występują właśnie jesienią.
– Pierwszy z nich, to niska temperatura, czyli taka, w której para wodna zawarta w powietrzu skondensowałaby do postaci drobnych kropelek zawieszonych w powietrzu. By powstała mgła potrzebne są także tzw. jądra kondensacji, czyli drobne zawiesiny pyłów, na których osadza się wilgoć. Czynnikiem potrzebnym, by utworzyła się mgła jest również bezruch powietrza – wyjaśnia Marek Stefaniec.
Jak dodaje, mgły mogą się utrzymywać od kilkunastu minut do nawet kilku dni.
– Rekordowy był rok 2006, w których nad Warszawą mgły utrzymywały się aż przez siedem dni, paraliżując pracę lotniska na Okęciu. W Polsce średnio mgły utrzymują się przez 50 – 60 dni w roku, ale nie w Kielcach. W stolicy województwa świętokrzyskiego, ze względu na Nieckę Nidziańską i obniżenia terenu, mgły występują częściej, bo aż przez 70, 80 dni w roku – dodał Marek Stefaniec.
Najbardziej mglistym miejscem w Polsce jest góra Śnieżka, gdzie mgły utrzymują się przez 309 dni w roku. Zjawisko występowania mgły badane jest od 1970 roku przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.