Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Topoli w gminie Skalbmierz zajęły pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie kulinarnym zorganizowanym przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Spośród 90 uczestników, którzy nadesłali reportaże filmowe prezentujące wyrób potraw z gęsiny i tradycyjnych przetworów, jurorów najbardziej zachwyciła słynna już kiełbasa z gęsi. Monika Chat-Komoniewska z Koła Gospodyń Wiejskich zaznacza, że konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Jury w sześcioosobowym składzie dokonywało oceny przez dwa dni i nie miało łatwego wyboru. Zgłoszone przepisy były bardzo interesujące i apetyczne – dodaje.
– Dlatego też ogromnie się cieszymy, że to nasz kulinarny reportaż filmowy, w którym prezentowaliśmy wyrób kiełbasy z gęsiny w oparciu o własną recepturę oraz rodzime produkty został doceniony – zaznacza.
Jurorzy oceniali m.in. zawartość naturalnych składników, sposób podania, czy tradycyjność potrawy czyli powiązanie z regionem, historią, społecznością. Zaznacza, że nagrodzony wyrób to dla koła ogromny sukces.
– Nawet przez moment nie spodziewaliśmy się, że zajmiemy tak zaszczytne miejsce. Tym bardziej jesteśmy mile zaskoczeni. Mamy nadzieję, że nasza kiełbasa z gęsi wpisze się w tradycje naszego koła i naszej miejscowości oraz pozwoli nam na dalszy rozwój w tej dziedzinie – mówi Monika Chat-Komoniewska.
Zgodnie z regulaminem, panie z Topoli otrzymały nagrodę pieniężną, w wysokości 1 tys. zł brutto, a zwycięskie przepisy będą promowane przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Zwycięski przepis:
Składniki:
mięso z gęsi 2,5 kg (z piersi, ud)
mięso wieprzowe 1,5 kg (np. z karkówki)
mięso wieprzowe 1 kg (np. z golonek)
tłuszcz z rozbioru gęsi oraz skóry
pieprz 1,5 g/kg
ziele angielskie 0,5 g/kg
majeranek 1 g/kg
kolendra 0,5 g/kg
czosnek świeży 3 g/kg
sól selerowa 17-22 g/kg
jelita wieprzowe
Opis przyrządzenia potrawy:
Kiełbasę wykonujemy z mięsa niepeklowanego. Rozdzielamy mięso, pozbawiamy błon, tłuszczu, skóry oraz kości. Mięso z gęsi oraz mięso wieprzowe rozdrabniamy na sitku 6-8 mm, a tłuszcz, skóry i błony z gęsi oraz mięso wieprzowe rozdrabniamy na sitku 3 mm. Wszystkie rodzaje mięsa dokładnie mieszamy. Podczas mieszania dodajemy przyprawy, sól oraz stopniowo wodę w ilości do 5 proc. Mięso wyrabiamy ręcznie przez 30 minut do momentu, aż przestanie przyklejać się do dłoni. Wymieszaną masę mięsną odstawiamy na 3 godziny w chłodnym miejscu. Następnie mieszamy ją jeszcze raz i napełniamy wcześniej przygotowane jelita. Jeśli nie mamy wprawy w wykonywaniu tej czynności, lepiej jest użyć maszynki ręcznej. Łatwiej będzie kontrolować szybkość nadziewania. Do maszynki przytwierdzamy podłużną końcówkę i smarujemy ją tłuszczem, aby łatwiej było nałożyć na nią całe jelito. Na końcu jelita robimy supeł, do maszynki wkładamy pierwszą porcję mięsa i zaczynamy kręcić. Warto robić to we dwójkę tak, aby pomiędzy kawałkami mięsa nie powstawały dziury z powietrzem. Gdy nadziejemy ok. 10-15 cm kiełbasy, możemy zawinąć ją kilkukrotnie wokół własnej osi. Dzięki temu powstaną zgrabne kiełbaski. Kawałki mogą być dłuższe. Gdy dojdziemy do końca jelita, zawiązujemy na nim supeł. Końce jelit wiążemy. Kiełbasy wieszamy w chłodnym miejscu i osadzamy 1-2 godziny. Wędzarnię rozgrzewany do 50 stopni, wieszamy kiełbasy w wędzarni tak, aby się nie stykały. Osuszamy je przy dużym ruchu powietrza i małej ilości dymu, aż powierzchnia kiełbas będzie sucha w dotyku. Kiełbasę wędzimy w temperaturze 40-50 stopni przez 3-4 godziny do jasno brązowej barwy. Podnosimy temperaturę w wędzarni do 80 stopni i pieczemy kiełbasy do osiągnięcia wewnątrz temperatury 68-70 stopni, możemy też kiełbasę parzyć. Jest to kiełbasa dość tłusta z uwagi na zawartość tłuszczu gęsiego. Następnie kiełbasę chłodzimy do temperatury poniżej 18 stopni w chłodnym pomieszczeniu. Kiełbasa ma kruchą konsystencję, może podczas pieczenia podejść tłuszczem. Kiełbasa z gęsi smakuje wybornie. Życzymy smacznego!